Sağlık

2020 yılının en çok konuşulan konusu panik atak

2020 yılının en çok konuşulan konusu panik atak Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

2020 yılının en çok konuşulan konusu panik atak

2020 yılının en çok konuşulan konusu koronavirüs ve pandemi sürecidir. Koronavirüs ve karantina sürecinde belirsizliğin hakim olması, ne zaman biteceğinin bilinmemesi, henüz tam bir tedavisinin bulunmaması, kimden nasıl buluşacağının belirsizliği kişilerde yoğun panik ve kaygı bozukluğuna neden olmaktadır.

Beklenmedik durumlarda ortaya çıkan, her an kötü bir şey olacakmış kaygısıyla kısa sürede en üst seviyeye ulaşan yoğun ataklar korku, kaygı ve sıkıntı yaşatır. Çarpıntı, göğüste sıkışma, terleme, titreme, deride yanma, karıncalanma, boğulma hissi, uyuşma, ateş basması, ölüm korkusu, baş dönmesi, mide bulantısı gibi belirtilerle kendini gösteren panik atak çok ani bir şekilde ortaya çıkar yaklaşık 10 dakika içerisinde en üst seviyeye ulaşır ve yaklaşık 20-30 dakika devam eder.

Nefes Terapisi, panik atak tedavisinde çok önemlidir. Çünkü hızlı ve yüzeysel solunum panik atağın başlamasına sebep olabildiği gibi, panik atağın durdurulmasını sağlar. Yapılan araştırmalarda panik bozukluk yaşayan bireylerin diğer bireylere göre daha hızlı solunum yaptıkları ve göğüs solunumlarının daha yüzeysel olduğu görülmüştür. Panik atak tedavisinde karın solunumu en etkili yöntemlerdendir.

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL