Güncel Haberler

24 Kenti Bekleyen Deprem Tehlikesi: Tam Fay Hattı Üzerindeler

Hafta başında Bursa’da meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki deprem, beklenen büyük Marmara Depremi’ni bir kez daha hatırlattı. Jeoloji Mühendisi Aysun Aykan, Türkiye’de toplam 24 kentin, her an 5.5 ve üzeri deprem tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu …

24 Kenti Bekleyen Deprem Tehlikesi: Tam Fay Hattı Üzerindeler

Hafta başında Bursa’da meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki deprem, beklenen büyük Marmara Depremi’ni bir kez daha hatırlattı. Jeoloji Mühendisi Aysun Aykan, Türkiye’de toplam 24 kentin, her an 5.5 ve üzeri deprem tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli yaşanan iki büyük depremde, resmi rakamlara göre 50 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetmişti.

Dünyanın en aktif deprem kuşaklarından birinde bulunan ülkemizde, tam 24 kentten fay hattı geçiyor.

Jeoloji Mühendisi Aysun Aykan, Bursa’da meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremin beklenen büyük Marmara Depremi’yle alakalı olmadığını söyledi.

Depremin gerçekleştiği Kuzey Anadolu Fayı’nın güney kolunun, tarihte büyük depremlere neden olduğunu söyleyen Aykan, 7.2 büyüklüğündeki Yenice-Gönen depremi ile 1964 yılındaki 7 büyüklüğündeki Manyas Depremi’nin aynı fay hattında olduğunu hatırlattı.

“Tarihsel ve aletsel dönemlerde meydana gelen can ve ekonomik kayıplara neden olan depremlere baktığımız zaman, Balıkesir’in deprem tehlikesinin yüksek olduğunu rahatlıkla ifade edebilirim. Bu yüzden depreme karşı güvenli kent oluşturmamız gerekiyor ve gerekli önlemleri hiç vakit kaybetmeden almamız gerekiyor”

Aysun Aykan, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Bolu, Burdur, Bingöl, Aksaray, Aydın, Denizli, Eskişehir, Erzurum, Erzincan, Hakkari, Hatay, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tokat, Osmaniye ve İzmir illerinde her an 5.5 ve üzeri büyüklüğünde deprem olabileceğini de sözlerine ekledi.

“Bilimsel çalışmalara göre, özellikle Marmara Denizi içinden geçen kuzey kolu, Kuzey Anadolu Fayı başı olan Bingöl, Balıkesir, Kahramanmaraş taraflarındaki fay segmentleri sismik boşluk sınıfında tanımlandığından buralarda yakın gelecekte deprem olacağını gösteriyordu ve yakın gelecekte depremin olabileceğini ifade ettiğimiz bir yerde, Kahramanmaraş’ta 7.8 büyüklükte deprem oldu. Bu deprem beklenen bir depremdi”

“Özellikle sismik boşluk olarak değerlendirdiğimiz yani deprem üretme zamanı gelmiş Kuzey Anadolu Fayı’nın kuzey kolu olan, Marmara Denizi içerinden geçen kolda olacak bir deprem, Marmara Denizi’ne kıyısı olan tüm illeri; İstanbul, Balıkesir, Bursa, Yalova, Çanakkale, Kocaeli, Tekirdağ gibi 7 ilimizi ağır bir şekilde etkileyecektir.”

Kaynak: https://onedio.com/ ‘a Teşekkür ederiz…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL