Ekonomi

ABD’li özel sermaye devi TPG, CEO Jon Winkelried’e milyonlarca dolarlık hisse hibe etmeyi onayladı

ABD’li özel sermaye şirketi TPG’nin yönetim kurulu, CEO’su Jon Winkelried için sınırlı ve performansa dayalı hisse senedi birimleri şeklinde bir hisse senedi hibe ödülünü onayladı.         

ABD’li özel sermaye devi TPG, CEO Jon Winkelried’e milyonlarca dolarlık hisse hibe etmeyi onayladı

ABD’li özel sermaye şirketi TPG’nin yönetim kurulu, CEO’su Jon Winkelried için sınırlı ve performansa dayalı hisse senedi birimleri şeklinde bir hisse senedi hibe ödülünü onayladı. Her şey planlandığı gibi giderse, yaklaşık 212 milyar dolarlık müşteri varlığını yöneten TPG, önümüzdeki altı yıl içinde Winkelried’e yaklaşık 6,5 milyon TPG A Sınıfı adi hisse senedi ihraç edecek. Şirketin hisse senedi fiyatının önemli ölçüde artırılması da dahil olmak üzere tüm koşulların yerine getirilmesi halinde bu hisselerin değeri en az 454 milyon dolar olacak.

MÜŞTERİLERLE UYUMLU ÇALIŞMAYA TEŞVİK ETMEK İÇİN VERDİLER

Winkelried’in TPG’nin hisse fiyatını 2029’un başlarına kadar neredeyse ikiye katlayarak 70 dolara çıkarabileceğini varsayılırsa en az 270 milyon dolarlık hissenin sahibi olacağı belirtiliyor. Hisseleri perşembe günü yaklaşık 37 dolardan açılan TPG’den yapılan açıklamada, “Ödülün amacı, Bay Winkelried’i hissedar değerini hissedar çıkarlarıyla uyumlu bir şekilde artırmaya teşvik etmek, onu organik ve inorganik Şirket büyümesi için ödüllendirmek ve elde tutmayı teşvik etmek ve sağlamak için ücretini emsal rakiplerle aynı seviyeye getirmektir” denildi.

ÖDÜL BİR GÜVEN OYUNU DA GÖSTERİYOR

Forbes’ta yer alan değerlendirmede, bu ödülün aynı zamanda 2015 yılında erken emeklilikten ayrılarak TPG’ye eş CEO olarak katılan Goldman Sachs’ın eski eş başkanı 64 yaşındaki Winkelried için bir güven oyu olduğu da vurgulandı. Winkelried’in hisse hibesinin tamamını alabilmesi için işini koruması ve önümüzdeki beş yıl içinde TPG’nin hisselerini ikiye katlaması gerekiyor. TPG’nin bugünkü piyasa değeri, ocak 2022’de halka açıldığında 10 milyar dolardan yaklaşık 13,4 milyar dolara yükseldi.
Winkelried’in 2,6 milyon sınırlı stok biriminden oluşan ilk partisi dört artışla dağıtılacak. Ocak 2025’te yüzde 25 alacak ve ardından 2028’e kadar her yıl yüzde 25 daha alacak.
İkinci parti, devam eden hizmete ve aynı zamanda TPG’nin stok performansına dayalı olarak 3,9 milyon adet stoktan oluşuyor. Bu birimler benzer bir programa göre dağıtılacak: 2025’ten başlayarak beş yıl boyunca her Ocak ayında yüzde 20’lik dilimler halinde (780.000 hisse) verilecek.

RAKİBİ DE BOŞ DURMADI

Geçtiğimiz ay TPG’nin rakibi Apollo, dört üst düzey yöneticiye yaklaşık 550 milyon dolar hisse bağışladı . Milyarder şirket kurucuları geri adım atıp servetin bir kısmını paylaşırken , yeni nesil özel sermaye liderleri son yıllarda zengin maaş paketleriyle ödüllendirildi . KKR eş CEO’ları Joseph Bae ve Scott Nuttall, 2021’de 500 milyon doların üzerinde, geçen yıl ise yaklaşık 80 milyon dolar kazandılar. Blackstone başkanı Jonathan Gray geçen yıl 54 milyon doları hisse senedi ödülleri de dahil olmak üzere 296 milyon dolar kazandı.

patronlardunyasi.com

Kaynak: https://www.patronlardunyasi.com/ ‘a Teşekkür ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL