Sağlık

Adet ağrısı nasıl geçer?

Adet ağrısı nasıl geçer? Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Adet ağrısı nasıl geçer?

Önce tanımlamakta fayda var, eğer sadece adet döneminde oluyorsa bu ağrılar ve sıklıkla genç kızlığınızdan beri varsa, bu sizin normaliniz. Kiminiz alışır, kiminiz günlük hayatını bile kısıtlayacak kadar ağrı çekebilir, o halde buyurun bakalım ne yapabiliriz.

Bir adet dönemi boyunca, ki bu 21-35 gün aralığında uzayabilir. Hocam ne demek istiyorsun, yani kanamanın ilk gününü 1. Gün kabul edersek bir sonraki adet kanamasının ilk gününe kadar geçen süreye biz adet döngüsü diyoruz. Bu 21-35 gün aralığındadır. Kısası uzunu, araştırılmayı gerektirir.

Rahim kanama ilk günden başlayarak, bir taraftan kanarken bir taraftan kendini yeniler, burada yenilenen halk arasında rahim zarı dediğimiz, bizim endometrium dediğimiz tabakadır. Bu tabaka, ortalama 14 gün boyunca, bir duvara sıva yapar gibi, kat kat üstüne kalınlaşır. Yumurtlama döneminde, olası bir döllenme olursa, bu kalınlık basit tabiriyle bir konaklama, tohumlanma ve ya oluşacak embriyonun tutunma yatağı olur. Buradan neden döl yatağı dendiğini de kısmen hatırlatmış olayım.

Hocam döllenme olmadı .

Olabilir, o zaman da, rahim zarı bu kalınlığı azaltma yönüne gider. Nasıl yapar bunu, dökülerek…

Duvardaki sıva olayını hatırlayın, kat kat yıkılır bu. Yıkılırken de rahim kasılır, rahmi tutan kaslar kasılır, kramplarınız olur.

Buna sebep olan hormonlar vardır. Hormonlar artar, kaslar kasılır, dökülme başlar, kanama gelir. Bu doğal olanıdır.

Altında bazen patolojik sebebler de olabilir mi hocam ? Olur.

Mesela kist varsa salgılanan bazı hormonlar kalınlığın artmasına sebep olabilir. Mesela myom varsa rahim istediğimiz gibi kasılamayabilir, mesela enfeksiyon varsa yine ağrınız olabilir ama eğer yoksa, kramplar doğaldır.

Peki biz hekim olarak ne yaparız.

Bunu kasan hormonlar var mıydı? Var. Peki biz bu hormonları baskılarsak ağrı olur mu? Makul bir öneri, işe yarar.

Bu kasılmada ortaya çıkan bizim mediatör dediğimiz aracılar var mı hocam? Var. Peki biz bunu azaltırsak ağrı azalır mı? Azalır.

Peki hocam bunlar nasıl artar? İlla ilaç mı kullanmam gerekir?

Bunlar şöyle artar, stres herşeyin başı. Stres varsa önce onu azaltacağız ki artış hızı az olsun. O halde, rahat kafa, pozitif insan.

Sonra da görebildiğimiz bir problem varsa onu çözeceğiz.

Ve hiçbiri yoksa,

Magnezyum, B6, B1 ve E vitaminleri, Omega-3 yağ asitlerinin adet kramplarını azalttığı, bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. İşe yarar.

Maydanoz-limon suyu, fesleğen, tarçın işe yarar.

Rezene çayı işe yarar.

Soğan kürü yarar mı hoca, o da yarar.

Vel hasılı, sebebini gördükten sonra çözüm çok. Kalın sağlıcakla

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL