Güncel Haberler

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, 50+1 Şartının Siyaseti Tahrip Ettiğini Belirtti

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, Cumhurbaşkanı seçiminde uygulanan 50+1 şartının siyaset kurumunu ve millet iradesini baskı altına aldığını, siyasetin doğal akışını bozduğunu ve istikrarsızlık yarattığını söyledi. Şahin, dünyanın birçok demokratik ülkesinde farklı oranların uygulandığını belirterek, en çok oyu alan adayın seçilmesinin daha sağlıklı ve rekabetçi bir seçim süreci sağlayacağını vurguladı. Şahin, 50+1 şartının sistemin üzerinde sallanan bir tehdit haline geldiğini ve anayasal düzeyde gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, 50+1 Şartının Siyaseti Tahrip Ettiğini Belirtti

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, Cumhurbaşkanı seçiminde uygulanan 50+1 şartına ilişkin “Bu düzenlemenin yürürlüğe girmesinden bugüne siyaset sahnesinde yaşananlar, bu şartın siyaset kurumu ve millet iradesi üzerinde bir baskı unsuru haline geldiğini, siyasetin doğal mecrasını tahrip ettiğini, parçalı ve istikrarsızlığa gebe bir tablo oluşturduğunu gözler önüne sermiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

Şahin, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı seçimi için aranan “salt çoğunluk”, bir başka ifadeyle “50+1” şartının Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin olmazsa olmaz unsuru olmadığını belirtti.

Dünyanın birçok demokratik ülkesinde farklı oranların uygulandığına işaret eden Şahin, şu ifadeleri kullandı:

“Bu düzenlemenin yürürlüğe girmesinden bugüne siyaset sahnesinde yaşananlar, bu şartın siyaset kurumu ve millet iradesi üzerinde bir baskı unsuru haline geldiğini, siyasetin doğal mecrasını tahrip ettiğini, parçalı ve istikrarsızlığa gebe bir tablo oluşturduğunu gözler önüne sermiştir.

En çok oyu alan adayın seçilmesi, seçim yarışının daha rekabetçi, organik, baskılardan ve sunilikten uzak gerçekleşmesini sağlayacak, sonuçları itibarıyla daha sağlıklı ve ülkemizin menfaatine olacaktır. Siyaseti ve şeffaflığı değil, siyasetsizliği ve kapalı kapılar ardında yürütülen gizli ve karanlık pazarlıkları seçenler, ‘salt çoğunluk/50+1’ şartını sistemin ve siyaset kurumunun üzerinde sallanıp duran Demokles’in kılıcına dönüştürmüşlerdir. Bu nedenlerle meselenin anayasal düzlemde gözden geçirilmesi kaçınılmazdır.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL