Ekonomi

Alacak sigortasında Fibabank ÖRYM işbirliği

Fibabanka ile Özel Riskler Yönetim Merkezi (ÖRYM) Devlet Destekli Alacak Sigortası (DDAS) kapsamında işbirliği yaptı. Bu kapsamda, KOBİ’ler, alacaklarını finansmana ulaşmada teminat olarak kullanabilecek ve finansmana erişmede yaşanabilecek teminat sorunlarının önüne geçilecek.

Alacak sigortasında Fibabank ÖRYM işbirliği

Fibabanka Genel Müdürü Ömer Mert, Devlet Destekli Alacak Sigortası Finansman (DDAS Finansman) ürününü, iki pilot şubede ’lere yönelik uygulanmaya başlandığını belirterek, “Bu sayede hem bankamızın finansal çözümlerini güvence altına alıyor hem de KOBİ’lerin yaşayabilecekleri teminat sorununu ortadan kaldırıyoruz” dedi.

Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, DDAS Finansman ile hem KOBİ’lerin hem de bankaların kazandığı bir ürün sunduklarını belirterek şunları söyledi: “Ürünümüzle KOBİ’lerin alacaklarını finansmana erişimde daha güçlü bir teminat olarak kullanmasının önünü açmış oluyoruz. Eskiden KOBİ’nin, banka veya finans kurumuna temlik ettiği fatura eğer ödenmezse banka dönüp KOBİ’den o verdiği krediyi geri isteyebiliyordu. Dolayısıyla KOBİ için aslında riskli bir durumdu. Banka için de riskliydi. Nihayetinde banka da teminatsız kalabiliyor veya KOBİ ile ilişkileri bozulabiliyordu. Bu ürünle kredi karşısında teminat olarak alınan faturalar artık daha muteber bir teminat haline geliyor. KOBİ artık bu fatura ödenmezse banka benim üzerime gelir mi korkusunu yaşamadan kredisini alıp işinde kullanabiliyor. Dolayısıyla iki tarafın da faydasına bir ürün.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL