Güncel Haberler

Alman Bakan’dan Avrupa’ya çağrı: ‘Daha çok silah üretmeliyiz’

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Avrupa ülkelerinin savunma ve güvenlik konularında ABD’ye bel bağlamak yerine kıta güvenliği için daha fazla taahhütte bulunmaları gerektiğini söyledi.

Alman Bakan’dan Avrupa’ya çağrı: ‘Daha çok silah üretmeliyiz’

Alman Welt am Sonntag gazetesine konuşan Pistorius, ABD’nin güvenlik odağının Hint-Pasifik bölgesine kaymasıyla birlikte, Avrupa ülkelerinin silah üretimini arttırması gerektiğini söyledi.

Üretim kapasitesinin arttırılmasının zaman alacağını söyleyen Alman Bakan, “Silahlı kuvvetler, sanayi ve toplum açısından arayı kapatmak için yaklaşık 5-8 yılımız var” diye konuştu.

‘SINIRLARI AŞMALIYIZ’

Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonlarını sürdürmek için silah üretimini arttırdığına dikkat çeken Pistorius, bu durumun bir “kılıç takırtısı” olmadığını ve Avrupa, Baltık ülkeleri, Moldova ve Gürcistan için gerçek bir tehdit oluşturduğu değerlendirmesinde bulundu. Avrupa’nın askeri yardım ve işbirliği anlaşmalarını sınırlarının çok ötesine taşıması gerektiğini kaydeden Pistorius, bu yapılmadığı takdirde söz konusu ülkelerin Rusya ve Çin etkisine terk edileceğini belirtti.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL