Sağlık

Anal fissür (makat çatlağı) nedir? Çeşitleri nelerdir ?

Anal fissür (makat çatlağı) nedir? Çeşitleri nelerdir ? Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Anal fissür (makat çatlağı) nedir? Çeşitleri nelerdir ?

Anal fissür, dentat çizgisinin altındaki distal anal mukozada iyileşmeyen bir yırtıktır. Genellikle arka orta hatta oluşur. Nadiren ön orta hattada oluşabilir. Oldukça yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Kolorektal birimlere yapılan ziyaretlerin % 10’unun anal fissür için olduğu ve 20- 39 yaş aralığında sık görüldüğü bilinmektedir. Sıklıkla kabızlık, ishal, doğum, cerrahi gibi anal kanalda travma yapan etkenler sonucunda oluşmaktadır. Kabızlıkta mukozanın sürtünmeye bağlı yırtılması varken ishalde patlayıcı tarzda yapılan dışkılama sonucu basıncın ani artması ile yırtık oluşmaktadır. Anodermde oluşan yırtık iç anal sfinkterde spasma neden olur. Bu spasm ağrıya, yırtığın artmasına ve anodermin kanlanmasının azalmasına sebep olur. Bu ağrı, spazm ve iskemi döngüsü iyileşemeyen kronik anal fissür oluşmasına zemin hazırlar.

1-Akut fissür: 4 haftadan daha kısa süredir şikayetleri olan hastalardır. Mukozada bir çizik gibi gözlenir. Makatta şiddetli bir ağrı ve damlama şeklinde kanama şikayetlerine sebep olur. Derin değildir ve çizik etrafında kabarıklık yoktur.

2- Kronik fissür: Dört haftadan uzun süren şikayetler mevcuttur. Kronik çatlaklar genellikle iyileşmeme eğilimindir. Fissür sınırınlarında endurasyon, tabanında internal sfinkter liflerinin görülmesi, sentinel polip ya da fibroepitelyal polip varlığı fissürün kronikleşmiş olduğunun belirtisi olarak kabul edilir.

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL