Ekonomi

Astor Enerji Çinli Sieyuan Electric ile yüksek gerilim kesicilerin üretimi için 25 milyon dolarlık anlaşma imzaladı

Astor Enerji Çinli Sieyuan Electric ile 170 kV yüksek gerilim kesicilerin Astor markası ile üretilmesi noktasında 25 milyon dolarlık (yaklaşık 724.6 milyon TL) yatırım anlaşması yaptı.

Astor Enerji Çinli Sieyuan Electric ile yüksek gerilim kesicilerin üretimi için 25 milyon dolarlık anlaşma imzaladı

Astor Enerji A.Ş. (ASTOR), Çin merkezli Sieyuan Electric Co Ltd ile imzaladığı anlaşmayı Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden duyurdu.

Şirket tarafından yapılan açıklamada 2020’de Sieyuan Electric ile iş birliği kapsamında 170 kV yüksek gerilim kesicilerin Astor markası ile Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirdiğini hatırlattı. Prototip üretiminin gerçekleştiğini testlerden başarıyla geçtiği bildirildi.

Açıklamada Sieyuan Electric’in portföyündeki, yüksek teknoloji gerektiren elektrik iletim sistemlerinde kullanılan stratejik yeni ürünlerin de know-how transferi yapılarak Astor markası ile yerli imkanlarla üretimi için gerekli çalışmaların başlatılmasına karar verildiği duyuruldu.

Bu aşamada Türkiye’de Astor markası altında “Yüksek Gerilim Gaz İzoleli Şalt Ekipmanları”nın, Ar-Ge çalışmaları, prototip üretimi ve gerekli tip testlerin tamamlanarak seri üretime geçilmesi için 07.12.2023 tarihinde sözleşme imzalandığı aktarılan açıklamada öngörülen yatırım bedelinin 25 milyon dolar olduğu kaydedildi.

CİROYA YILLIK KATKISI %0 MİLYON DOLAR OLACAK

Yatırımların 2024’ün yarısında tamamlanmasının, 2025’de ise tam kapasiteye geçilmesinin beklendiğini aktardı. Bununla birlikte yatırımın, yıllık yaklaşık 50 milyon dolar tutarında ciroya olumlu katkı sağlaması bekleniyor.

Söz konusu yatırım ile henüz Türkiye’de imalatı olmayan Yüksek Gerilim Gaz İzoleli Şalt Ekipmanlarının da imalatıyla, GIS Tipi Trafo Merkezlerin tesisinde yer alan ana elektrik ekipmanların tamamının, ayrıca 170 kV-245 kV Mobil Trafo Merkezlerinin şirket tarafından üretilmiş olacağı bildirildi.

Sieyuan Electric ile şirket arasında enerji depolama sistemlerinin Astor markası ile üretimi konusunda iyi niyet anlaşması imzalandığı kaydedildi.

patronlardunyasi.com

Kaynak: https://www.patronlardunyasi.com/ ‘a Teşekkür ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL