Sağlık

Bahar yorgunluğundan nasıl kurtuluruz?

Bahar yorgunluğundan nasıl kurtuluruz? Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Bahar yorgunluğundan nasıl kurtuluruz?

“Kış mevsiminden bahara geçerken ısınan havayla birlikte bahar yorgunluğu da beraberinde getirir. Kişinin yaşam tarzı, kişiliği, moral durumu bahar yorgunluğunu ağır veya hafif geçirmesini etkileyebiliyor kişinin depresyona yatkın olması da bahar yorgunluğunu hissetme oranını da değiştiriyor. Bahar yorgunluğu genellikle bir aylık süreçte toparlayabilmekle beraber depresyonla da oldukça karıştırılıyor”

BELİRTİLERİ NELER?

Bahar yorgunluğu yaşayan kişilerde dikkat eksikliği ve konsantrasyon bozukluğu, kas ve omuz, sırt, boyun ağrıları, neşesizlik, fazla sinirlilik, uyku ritmi bozukluğu, uykuya dalmada güçlük veya kimi zaman aşırı uyuma, baş ağrıları, stres ve duygusal yorgunluğa bağlı bağırsak veya mide rahatsızlıkları ve hafıza zayıflaması görülmektedir.

Spor veya temiz havada her gün 30 dk. yürüyüş yapmanın serotonin hormonunu arttırmaktadır. “Öncelikle yaşam biçimini değerlendirmektir. Uyku düzeni her alanda önemli olduğu gibi, bahar yorgunluğu yaşayan kişilerin de düzenli uyku uyuyabilmesi zinde uyanabilmesi oldukça önemlidir. Teknolojik aletlerden uzak durarak uykuya dalmak ve her gün aynı saatte yatıp aynı saatte uyanmak yorgunluk ve hissedilen stresi azaltmaktadır. Serotonin hormonu kişiye mutluluk, enerji, canlılık verirken eksikliği depresif ve yorgun hissetmeye neden olur. Günlük yaşam temposunun içinde yürüyüş yapmaya zaman ayrılamıyorsa kişiler işe, alışverişe yürüyerek gidebilir. Güneşi değerlendirmek bahar yorgunluğunda önemli bir etkendir. Yetersiz güneş ışığı beyindeki kimyasallarının düzenini bozarak kişiyi daha depresif bir ruh haline geçirebilir”

Bahar yorgunluğunu azaltmanın yolları ”Yaşanılan bahar yorgunluğunun azalması için stresli ortamlardan veya yaşam şeklinden de uzak durulması gerekmektedir. Bol bol gevşeme egzersizleri yapılmalıdır. Kafeinli içecekleri azaltıp bol su içmek ve sağlıklı beslenerek kilo kontrolüne dikkat etmek gerekmektedir”

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL