Sağlık

Bariatrik cerrahi yöntemleri

Bariatrik cerrahi yöntemleri Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Bariatrik cerrahi yöntemleri

Bariatrik cerrahide değişik yöntemler vardır. En yaygın türleri aşağıda açıklanmaktadır. Sizin için en iyi cerrahi türü hekiminizle yapacağınız görüşme sonrasında belirlencektir.

Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide) Ameliyatı

Sleeve gastrektomi ameliyatı sırasında, midenizin bir tarafının büyük bölümü alınır. Böylece geriye aslında dar bir tüp olan daha küçük bir mide kalır. Midenizin büyüklüğü küçülür ve daha az yemek yeme durumu ortaya çıkar.

Gastrik Bypass Ameliyatı

Gastrik bypass ameliyatı sırasında mideniz ikiye bölünür ve küçük bir çanta oluşturur. Daha sonra üst bağırsağınızın bir kısmı bu mideye birleştirilir. Bu yemek yediğinizde, midenizin ana bölümünü ve ince bağırsağınızın üst kısmını atlar.

İnce bağırsağınızın bu üst bölümünde yiyeceğiniz normal olarak sindirilir ve vücudunuz tarafından emilir. Böylece, bağırsaklarınızın bu kısmı geçilirken, yediğiniz gıdalardan daha az kalori alınır. Ayrıca, yaratılan yeni mide bütün midenizin boyutundan daha küçük olduğundan yemek yiyebileceğiniz miktar da azalır ve böylece aldığınız kaloriler kısıtlanmış olur.

Duodenal Switch Ameliyatı

Bu işlem sleeve gastrektomi olarak başlar ve sonra ince bağırsağınızın üst kısmı kesilerek ince bağırsağınızın alt yarısından geriye kalan kısmına bağlanır.

Transit Bipartisyon veya Transit loop Bipartisyon (Deneysel ameliyat yöntemi)

Bu ameliyat yönteminde önce tüp mide şeklinde bir mide rezeksiyonu yapılır sonrasında mide ile ince bağırsak arasında belirli mesafelerden birleştirme işlemi gerçekleştirilir.

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL