Sağlık

Beslenme ve egzersiz

Beslenme ve egzersiz Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Beslenme ve egzersiz

Egzersiz ve beslenme insan sağlığı için her zaman bir bütündür. Egzersiz öncesi ve sonrası beslenme egzersizin etkinliği için çok önemlidir. Doğru beslenme programları ile kas yapımı ve yağ yakımı arttırılabilir.

Egzersiz öncesi beslenme nasıl olmalıdır?

Egzersiz öncesi beslenme vücudun yeterli enerjiyi sağlayabilmesi ve kas kaybını en aza indirgeyebilmesi için çok önemlidir. Spordan 2-3 saat önce ana öğün tüketilmelidir. Ana öğünün içeriği yeterli miktarda karbonhidrat, protein, yağ ve sıvı içermelidir. Eğer 1 saat içerisinde egzersize başlanacaksa daha hafif ama glisemik indeksi daha yüksek bir şekilde yoğurt, meyve ve yulaf üçlüsünden oluşan karbonhidrat yoğunluğu daha yüksek ( özellikle performans sporlarında ) bir öğün veya kuru meyveli, yağlı tohumlu bir protein bar tercih edilebilir.

Egzersiz sonrası beslenme nasıl olmalıdır?

Egzersiz sırasında kaslar karaciğerdeki glikojen deposunu ve kaslardaki proteinleri kullanır ve egzersiz sonrası bu depolar azalır. Depoları yerine getirebilmek için yeterli protein, karbonhidrat ve yağdan oluşan bir öğün tüketilmelidir. Spordan hemen sonra yemek yenilmiyorsa 1 saat gibi bir süre giriyorsa meyve-süt gibi özellikle yoğurt , kefir gibi kaliteli kalsiyum ve protein kaynaklarından destek alınabilir.

Fazla protein almak kas kütlesini arttırır mı?

Her bireyin kendi vücut ağırlığına, yaşam tarzına göre alması gereken belirli bir protein miktarı vardır. Ancak alınması gerekenden fazla protein almanın mucizevi bir etkisi olmaz. Vücutta her şeyin fazlası yağ olarak depolanır.
Kasları geliştirmenin yolu doğru egzersiz ve doğru protein, karbonhidrat kaynaklarını birleştirerek bir yaşam biçimi oluşturmaktır.

Spor öncesi kafein tüketilmeli mi?

Yapılan çalışmalar egzersizden 30 dakika önce alınan kafeinin yağ yakımına yardımcı olabileceğini gösteriyor. Sade Türk Kahvesi veya filtre kahve gibi seçenekler egzersizden 30 dakika önce tüketilebilir.

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL