Sağlık

Bilişsel davranışçı terapi nedir? Bilişsel davranışçı terapi seansı nasıl yürütülür?

Bilişsel davranışçı terapi nedir? Bilişsel davranışçı terapi seansı nasıl yürütülür? Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Bilişsel davranışçı terapi nedir? Bilişsel davranışçı terapi seansı nasıl yürütülür?

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT); 1960’lı yıllarda Aaron Beck tarafından geliştirilmiş olup, ruhsal hastalıkların tedavisinde kullanılan en köklü ve en etkili terapi yöntemlerindendir. Bilişsel Davranışçı Terapi ile amaçlanan; danışanın bir durum yada olay karşısına ortaya çıkan ve işlevsel olmayan düşüncelerini alternatif /gerçekçi düşüncelerle değiştirebilme becerilerini kazanabilmeleridir. Bu kazanım beraberinde, rahatsız edici duyguların azalmasına ve duruma yönelik daha uygun tepkilerin açığa çıkmasına yol açmaktadır. Bilişsel Davranışçı Terapi; danışanla işbirliğine ve danışanın aktif katılımına önem verirken, ‘şimdi‘ ve ‘burada’ya odaklanır. Bilişsel Davranışçı Terapi ile danışana kendi kendisinin terapisti olması yönünde beceri kazandırılması üzerinde durulur.

Bilişsel Davranışçı Terapi Seansı Nasıl Yürütülür?

Bilişsel Davranışçı Terapi seansları yürütürken sistematik bir şekilde ilerlenmesi önem taşımaktadır. BDT seanslarının yapısı üç ana öğeden oluşmaktadır: Giriş bölümü – Seansın orta bölümü- Seansın sonu.

Seansın giriş bölümünde; danışanla terapötik bir yakınlık kurulur, soruna yönelik gündem belirlenerek duygu durum değerlendirmesi yapılır. Bir önceki seansta ödev verildiyse ödev kontrolü de giriş bölümünde sağlanmalıdır.

Seansın orta bölümüne; belirli bir problem üzerinen çalışılarak formülasyon yapılır. Ardından bilişsel davranışçı tekniklerle danışana sorun çözme becerileri kazandırılır.

Seansın son bölümünde ise; seans özeti verilir ve bir sonraki seansa kadar yerine getirmesi istenen ödev planlanır. Danışandan seansa yönelik geri bildirim alınarak seans sonlandırılır.

Bilişsel Davranışçı Terapi ile Çalışılan Başlıca Alanlar:

* Fobiler

*Sosyal Kaygı

*Depresyon

*Anksiyete

*Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB)

* Yeme Bozuklukları

* Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB)

* İlişki Sorunları

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL