Ekonomi

Borsada işlem gören şirketlerden kısa bilgiler

Borsadaki Şirketlerden Güncel Haberler

Borsada işlem gören şirketlerden kısa bilgiler

Türkiye İş Bankası (ISCTR)

İş Bankası, Borsa İstanbul’da işlem gören ortaklıklarından T. Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş., Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş., Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş., İş Finansal Kiralama A.Ş., İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi, İş Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş., İş Yatırım Ortaklığı (ISGYO) A.Ş. ve TSKB (TSKB) Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin paylarının, alımlarla ilgili ödenecek toplam tutarın 5 milyar TL ile sınırlı olması kaydıyla şirket bazında bir sınırlama olmaksızın piyasadan satın alınması, mevcut ve yeni alınacak payların sınıflandırılması ve gerektiğinde satılması konularında karar tarihinden itibaren 2024 yıl sonuna kadar Genel Müdürlük’ü yetkili kıldı.

Denge Yatırım Holding A.Ş. (DENGE)

Denge Yatırım Holding, iştiraki Vepa Kişisel Bakım ve Kozmetik Üretim Ticaret A.Ş.’nin 3.832.500 TL nominal değerli %50 payını, şirketin %50 payına sahip Hasan Hüsnü Okur’a 15.000.000 TL bedelle sattı.

Hub Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. (HUBVC)

Hub Girişim SYO imzalanan Simple Agreement for Future Equity (SAFE) sözleşmeleri çerçevesinde iştiraki CognitiweAI OÜ’nün (Cognitiwe) 619.618 dolar ve 400.000 euro yatırım aldığını duyurdu. İmzalanan SAFE sözleşmeleri hükümleri çerçevesinde yapılan yatırımların hisseye dönüşmesi durumunda şirketin Cognitiwe’deki iştirak oranı %3,33’ten %2,59’a seyrelecek.

Deniz Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (DZGYO)

Deniz GYO, Muğla’nın Ortaca ilçesinde yer alan 1156 ada 10-14 parselde bulunan 2.761,23 m2 arsaların gelecekte yatırım yapmak amacıyla satın alındığını bildirdi.

Cw Enerji Mühendislik Ticaret ve Sanayi A.Ş. (CWENE)

CW Enerji, CWSE Group’un Almanya’da faaliyette olan 31,92 MW güneş enerjisi santrali ve proje geliştirilmesi aşamasında olan 1.656 MW kapasiteli güneş enerjisi projesinin haklarını satın aldığını bildirdi.

Migros Ticaret A.Ş. (MGROS)

Migros, 31 adet Migros, 17 adet Migros Jet, 2 adet Macrocenter, kozmetik mağazacılığı formatında 23 adet Mion ve 1 adet toptan formatında olmak üzere toplam 74 yeni mağazayı Aralık ayı içerisinde hizmete açtı. Şirket, 31 Aralık 2023 itibarıyla toplam mağaza sayısının 3.363 olduğunu açıkladı. Şirketin toplam net satış alanı ise 1 milyon 930 bin m2’ye ulaştı.

Dardanel Önentaş Gıda Sanayi A.Ş. (DARDL)

Dardanel, hisselerinin %100’üne sahip olunacak şekilde 1.000.000 TL kuruluş sermayeli Dardanel Dış Ticaret A.Ş. ünvanı ile bir şirket kurulmasına karar verdi.

Beyaz Filo Oto Kiralama A.Ş. (BEYAZ)

Beyaz Filo, 2023 yılı toplamında sıfır araç satış adetini %65,08 oranında artırarak15.231 adede çıkardı.

Cvk Maden İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (CVKMD)

CVK Maden bağlı ortaklığı Hayri Ögelman Madencilik’in Ferrokrom üretim tesisi yatırımı ve şirket paylarının halka arz edilmesi çalışmalarına başlama kararı aldı.

Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (SNGYO)

Sinpaş GYO, İstanbul/Halkalı’da bulunan 30.000 m2 alanlı arsanın satışı için Arı Finansal Kiralama A.Ş. ile 18.03.2021 tarih, 19840 no.lu “Finansal Kiralama Maksadıyla Satın Alınan Gayrimenkul Sözleşmesi”nin karşılıklı mutabık kalınarak feshedilmesine karar verildiğini duyurdu.

Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. (ZOREN)

Zorlu Enerji, %100 bağlı ortaklığı Zorlu Yenilenebilir Enerji A.Ş. ve Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu adı kullanılarak, Smartlira.com adı ile oluşturulmuş bir web sitesi üzerinden ve çeşitli sosyal medya kanallarından “Ülkenin Jeotermal ve Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Para Kazan” başlığı altında, şirketlerin paylarına ilişkin, kurulan platform aracılığıyla fon toplanmasına yönelik çağrı yapıldığının tespit edildiğini açıkladı.

Şirket, söz konusu duyuruların sahte ve aldatma amaçlı olduğunu, Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin ve %100 bağlı ortaklığı Zorlu Yenilenebilir Enerji A.Ş. ve Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu ile hiçbir ilgisinin bulunmadığını bildirdi.

Avrupakent Gayrimenkul Yatirim Ortakligi AS (AVPGY)

Avrupakent GYO, İstanbul/Kartal’da 13 asma katlı depolu dükkan, 2 ofis, 1 depolu dükkan satın almayı kararlaştırdı.

Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TUPRS)

Tüpraş’ın İzmit Rafinerisi Fuel Oil Dönüşüm tesisinde teknik olarak beş yılda bir yapılması gereken periyodik bakım çalışması 1 Mart 2024 itibarıyla başlayacak ve buna göre tesiste 92 gün duruşun planlandığı bildirildi.

Şirket, duruş nedeniyle üretimde yaşanacak azalmanın ithalat ile kompanse edilmesiyle nihai satış hacmine doğrudan bir etki öngörülmediğini, üretim azalışına bağlı olarak toplam 196 milyon dolar tutarında FAVÖK kaybı beklendiği açıklandı.

Kuzey Boru A.Ş. (KBORU)

Kuzey Boru, yurt içinde yerleşik bir firma ile 22.587.706 TL (KDV dahil) ve yurt dışında yerleşik bir firma ile 1.069.506 dolar tutarlarında “Altyapı HDPE100 ve Koruge Boru” satış sözleşmesi imzaladı.

VBTS kapsamına alınan hisseler

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında SNICA payları 08/01/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 07/02/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecek.

PAPIL payları 08/01/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 07/02/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek.

(Investing)

Kaynak: https://www.paraanaliz.com/ ‘a teşekkür ederiz…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL