Tv, Sanat Sinema

‘Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nın Yeni Uyarlaması ‘Wonka’ Filmi Siber Saldırganların Yeni Hedefi Oldu!

Ünlü ‘Charlie’nin Çikolata Fabrikası’ kitabının yeni bir uyarlaması olan ‘Wonka’ filmi bu sefer siber saldırganların eline düştü. Filmi vizyona çıkmadan önce izleme vaadi veren siber saldırganların, çevrimiçi kimlik avı dolandırıcılığı yaptığı ortaya …

‘Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nın Yeni Uyarlaması ‘Wonka’ Filmi Siber Saldırganların Yeni Hedefi Oldu!

Ünlü ‘Charlie’nin Çikolata Fabrikası’ kitabının yeni bir uyarlaması olan ‘Wonka’ filmi bu sefer siber saldırganların eline düştü. Filmi vizyona çıkmadan önce izleme vaadi veren siber saldırganların, çevrimiçi kimlik avı dolandırıcılığı yaptığı ortaya çıktı.

Detaylara birlikte bakalım. 👇

Kaynak: https://www.haberturk.com/wonka-dolan…

‘Charlie‘nin Çikolata Fabrikası‘ kitabının ilk iki uyarlamasından sonra çekilen yeni filmi “Wonka” filmi 15 Aralık günü sinemalarda vizyona girdi.

Başrolünde Timothée Chalamet’in olduğu ‘Wonka” filminde başrole Keegan Michael-Key, Sally Hawkins, Rowan Atkinson, Olivia Colman ve Jim Carter gibi oyuncular eşlik ediyor.

Filmde, genç Willy Wonka’nın dünyanın en ünlü çikolata fabrikasını açmadan önce başından geçen maceralar izleyiciye aktarılıyor.

Siber saldırıların ve dolandırıcıların hedefi bu sefer ‘Wonka’ filmi oldu. Dünya genelindeki galasından önce, Kaspersky uzmanları siber suçluların filmin popülerliğini ve yarattığı heyecanı kullanarak başlattığı çevrimiçi kimlik avı dolandırıcılığını ortaya çıkardı.

Filmin dünya genelinde vizyona girmesinden önce hikayeyi ücretsiz izleme vaadi sunan dolandırıcılar, ‘SurveyMonkey’ adlı anket sitesini kullanarak ‘Wonka’yı izleme teklifiyle kandırıyor.

Sahte sitenin linkine tıkladıktan birkaç dakika sonra, kullanıcılar saf bir hayal dünyası ve henüz gösterime girmemiş bir film yerine, filmin tamamını izlemek için kaydolmaları yönünde bir taleple karşılaşıyorlar.

Site, durumdan şüphelenmeyen hayranları sözde bir hesap oluşturmak için banka kartı ve kişisel kimlik numarasının yanı sıra isim, adres, telefon numarası ve diğer hassas verilere dair ayrıntılar isteyen bir açılır pencereye yönlendiriyor.

Bu, kullanıcıların hesaplarından izinsiz para çekileceğini gösteren bir kırmızı bayrak.

Kaspersky Kıdemli Web İçerik Analisti Egor Bubnov konu ile ilgili değerlendirmede bulunarak, “Tıpkı Wonka’daki kötü adamlar gibi, kötü niyetli dolandırıcılar da insanların Willy Wonka’nın masalsı büyülü dünyasına olan tutkusunu kendi kötü niyetleri için istismar etmekte vakit kaybetmediler.” ifadelerine yer veriyor.

Wonka hayranlarının kaldığı bu zor durumdan sonra sizin yorumlarınız ne yönde olur?

Kaynak: https://onedio.com/ ‘a Teşekkür ederiz…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL