Sağlık

Chlorella ve detoks

Chlorella ve detoks Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Chlorella ve detoks

Chlorella karotenler ,protein ,lif, vitamin ,mineral ve klorofil içeren tek hücreleri bir tatlı su algidir.

–Veganlar için b12 kaynağı olarak tercih edilebilir.

–B grubu vitaminler karaciğer detoksuda Faz1 reaksiyonlarındaki enzimleri için gereklidir. —-Ayrıca kuru ağırlığın %1.3 klorofilden oluşur. Klorofil en iyi antioksidanlardan biridir. Bu içeriği ile chlorella tüketiminin detoksa ve bağışıklığa destek olduğu bilinmektedir.

–15 erkek üzerinde yapılan bir çalışmada 4 hafta chlorella tüketimi sonrası tükürükte IgA salgısının arttığı görülmüştür. Bu sebeple chlorellanın mukozal bağışıklık fonksiyonunu artırabileceği düşünülmüştür.

—Yapılan bir hayvan çalışmasında chlorella takviyesinin kadmiyum birikimini azalttığı ve kadmiyuma bağlı karaciğer hasarına karşı koruyucu etki yaptığı gözlemlenmiştir.

–Sigara içen 20-65 yaş arası erkeklerde yapılan bir çalışmada 6 haftalık chlorella tüketiminin oksidatif hasarı önlemeye yardımcı olduğu, plazma C vitamini, alfa tokoferol ve süperoksit dismutaz aktivtesini artırdığı gözlemlenmiştir.

— Bunların dışında yüksek ısıda pişirme ve protein ağırlıklı beslenme ile oluşabilecek bazı bileşiklerin oluşumunu azaltmada da etkili olduğu görülmüştür.Et balık gibi protein kaynaklarının yüksek sıcaklıklarda pişirilmesi ile bazı kanserojenik ve mutajenik zararlı bileşiklerin oluştuğu bilinmektedir. Bu bileşiklerin başında heterosiklik aromatik aminler gelmektedir.Özellikle pişmiş ette ve balıkta en yaygın bulunan heterosiklik aminler , PhIP ve MeIQx’dir .Chlorella takviyesinin heterosiklik aminlerden MelOx detoksifikasyonunda etkili olduğu yapılan bir insan çalışmasında gözlemlenmiştir.Yüksek protein içeren gıdaların antioksidan aktivitesi yüksek baharatlarla pişirilmesi veya tüketilmesi de bu kanserojenik bileşiklerin oluşumu azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu çalışmalar sonucunda ağır metallerin detoksifikasyonunda tercih edilebilecek bitkisel kaynaklardan biri olduğu düşünülmektedir.Ayrıca Chlorella’nın yüksek K vitamini içeriğinin warfarin etkinliğini azaltabileceği not edilmiştir.

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL