CHP Genel Başkan Yardımcısı Semra Dinçer: Ev sahipliği oranı dramatik bir şekilde düşüyor

Estimated read time 2 min read

CHP Genel Başkan Yardımcısı Semra Dinçer, “Ev sahipliği oranı ülkemizde her geçen yıl dramatik bir şekilde düşerken, kiracı oranı da her geçen yıl artmaktadır.” ifadesini kullandı.

Dinçer, yazılı açıklamasında, Türkiye’deki barınma sorununa dikkati çekti

Herkesin ev sahibi olduğu söyleminin bir algıdan ibaret olduğunu belirten Dinçer, Türkiye’de ev sahipliği oranının son 10 yılda yüzde 64’lerden yüzde 57’lere kadar düştüğünü savundu.

Dinçer, “2014’te ev sahipliği oranı yüzde 65’lerin üzerine kadar çıkmıştı ancak bu oran son yıllarda büyük bir düşüş trendi içerisine girdi. Böyle giderse birkaç yıl içerisinde yüzde 50’lerin altına düşecektir.” değerlendirmesini yaptı.

Avrupa Birliği ülkeleriyle kıyaslandığında Türkiye’nin ev sahipliği oranında son sıralarda yer aldığını ileri süren Dinçer, şunları kaydetti:

“Ev sahipliği oranı ülkemizde her geçen yıl dramatik bir şekilde düşerken, kiracı oranı da her geçen yıl artmaktadır. Eurostat verilerine göre komşularımız Yunanistan yüzde 74, Bulgaristan yüzde 85, ekonomik zorluklarla boğuşan İtalya yüzde 73, İspanya yüzde 75, Romanya yüzde 95, Polonya yüzde 87 ve Macaristan’da yüzde 92 oranında ev sahipliği görünmektedir. Diğer ülkelerdeki koşullar bir yana, Türkiye’de hemen herkes kiracı olmaktan kurtulup ev sahibi olmak için çabalarken, bugün en zor ulaşılan ihtiyaç ne yazık ki konut olmuştur. Bu utanç AKP iktidarına aittir.”

+ There are no comments

Add yours