Güncel Haberler

Çin Savaş Gemisi Avustralya Donanmasına Sonar Darbesi Uyguladı

Avustralya, Çin savaş gemisinin uluslararası sularda sonar darbesi kullanımı nedeniyle Avustralya donanmasından 2 dalgıcın hafif yaralandığını duyurdu. Avustralya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Richard Marles, Çin’in destroyer savaş gemisiyle yaşanan ‘tehlikeli ve profesyonelliğe aykırı etkileşim’ hakkında açıklama yaptı. Marles, Avustralya’nın HMAS Toowoomba adlı gemisinin dalış faaliyetleri sırasında Çin savaş gemisine mesafesini korumasını talep ettiğini ancak Çin savaş gemisinin sonarını çalıştırarak Avustralyalı 2 dalgıcı sudan çıkmaya zorladığını belirtti. Avustralya, Pekin’e ciddi endişelerini iletti ve askeri operasyonların güvenli ve profesyonel bir tutumla sürdürülmesi çağrısında bulundu.

Çin Savaş Gemisi Avustralya Donanmasına Sonar Darbesi Uyguladı

Avustralya, Çin savaş gemisinin uluslararası sularda sonar darbesi kullanımı nedeniyle Avustralya donanmasından 2 dalgıcın hafif yaralandığını duyurdu.

Avustralya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Richard Marles, Çin’in destroyer savaş gemisiyle yaşanan “tehlikeli ve profesyonelliğe aykırı etkileşim” hakkında açıklama yaptı.

Marles, 14 Kasım’da uluslararası sularda seyreden Avustralya’nın “HMAS Toowoomba” adlı gemisinin, uluslararası denizcilik kanalları ve sinyalleri aracılığıyla, pervanelerine takılan balık ağlarının temizlenmesi için duracağını bildirerek, dalış faaliyetleri sırasında Çin savaş gemisine mesafesini korumasını talep ettiğini vurguladı.

Çin savaş gemisinin, bildirinin ardından duran Toowoomba’ya yaklaştığını ve sonarını çalıştırarak Avustralyalı 2 dalgıcı sudan çıkmaya zorladığını kaydeden Marles, söz konusu dalgıçların sonar darbeleri nedeniyle hafif yaralandığını belirtti.

Marles, ülkesinin Pekin’e yaşanan olaya ilişkin ciddi endişelerini aktardığını ve askeri operasyonların güvenli ve profesyonel bir tutumla sürdürülmesi çağrısında bulunduğunu ifade etti.

Çin ise konuya ilişkin açıklama yapmadı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL