Sağlık

Çocuklar diş tedavisi için nasıl ikna edilir?

Çocuklar diş tedavisi için nasıl ikna edilir? Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Çocuklar diş tedavisi için nasıl ikna edilir?

Çocuk hastalarda hiç bir tedavi için zorlamak tedavinin başarı ile tamamlanmasını sağlamaz. Diş tedavisi çocuk ve yetişkin hastaların rıza göstermeden yaptırabileceği bir uygulama değildir. Oldukça hassas ve çok sayıda işlem basamağı olan diş tedavilerinin yapılması sırasında ihmal edilen her detay tedavinin başarısına vurulan bir darbe anlamına gelir.

Peki diş tedavileri nasıl yapılmalı, çocuklar nasıl ikna edilmelidir? İlk olarak çocuğunuzu pedodontistle (çocuk diş hekimi ile) tanıştırmak için bir şikayeti olmasını beklemeyin. İlk dişi çıktığında bebeklerin pedodontiste muayene olması biberon çürüklerinin önlenmesi için çok önemlidir. Henüz tanışmadıysa çocuğunuz 3 yaşından önce mutlaka çocuk diş heimini ziyaret etmelidir.

Bir şikayeti olmadan pedodontistle tanışan çocuklar muayeneden mutlu bir şekilde ayrılır. İlk ziyarette olumlu tecrübeler yaşayan çocuklar ciddi korku ve fobileri olmadığı sürece tedavilere kolaylıkla uyum sağlar. Ancak diş tedavisi için acele etmek ve çocukları zorlamak onları sadece korkutup tedaviden vazgeçirir. Zorlanarak tedavi yaptıran hiç bir çocuk tedavisini sağlıklı bir şekilde tamamlamaz. Belki 1 seans zorlamak size anlık olarak çocuğunuzu ikna ettiğinizi düşündürebilir. Ancak sonraki tedavileri ve diş hekimi ziyaretlerini tehlikeye atmış olursunuz.

Yukarıda bahsedilen tüm nedenlerden ötürü çocukları pedodontistin size açıkladığı şekilde tedavi için yüreklendirerek ve her randevuda yeni başarılar elde ederek tüm tedavileri tamamlamak mümkündür. Dolayısı ile güvendiğiniz ve çalışma tarzı sizin için uygun olan bir pedodontist ile diş hekimi maceranıza başlamak ve yürüyeceğiniz bu uzun yolda hekiminize güvenmek diş hekimi korkusunu yenmek için altın anahtarlarınız olacaktır.

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL