Sağlık

Demir ilacı çocuğumun dişlerini çürüttü ? (çürük mü leke mi?)

Demir ilacı çocuğumun dişlerini çürüttü ? (çürük mü leke mi?) Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Demir ilacı çocuğumun dişlerini çürüttü ? (çürük mü leke mi?)

Bebeklerde ve çocuklarda sıklıkla demir eksikliği görülür. Demir eksikliği ayrıca vitamin eksikliği (b12 vitamini gibi) ya da çeşitli hastalıklara (kemik iliği hastalıkları gibi) bağlı olarak görülebilir. Demir eksikliği büyüme gelişimin sağlıklı olarak devam edebilmesi için mutlaka tedavi edilmelidir.

Demir eksikliğinin tedavisinde çeşitli damlalar tablet ya da şuruplar kullanılabilir. Bu ilaçların yutulması sırasında dişlere temas etmesi dişlerin lekelenmesine neden olur.

Demir ilacına bağlı oluşan lekeler fırçalama ile kolaylıkla temizlenir. Ayrıca ilacı aldıktan sonra bir kaç yudum su içmek de leke oluşmasını engeller.

Dolayısı ile dişlerde boyanmaya neden olduğu için demir ilacı kullanmaktan vazgeçmeyin!

Eğer sizin ya da çocuğunuzun dişlerinde fırçalamanıza rağmen temizlenmeyen lekeler varsa nedeni demir ilacı olmayabilir.

Dişlerdeki lekeler; bakteriler, yiyecekler, ilaçlar ya da çürük kaynaklı olabilir.

Ancak fırçalayarak temizlenemeyen tüm lekeler için mutlaka çocuk diş hekiminize danışmalısınız.

Dişlerin dış kaynaklı (yiyecekler, ilaçlar, bakteriler) lekelenmeleri diş hekimleri tarafından ağrı hissetmeden kısa sürede temizlenebilir. Bu lekeler için aşındırıcı diş macunu (pek çok beyazlatıcı diş macunları) ya da tozların kullanılması dişleri aşındırarak daha fazla leke oluşmasına ve diş hassasiyeti oluşmasına neden olur.

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL