Sağlık

Dikkat dağınıklığı 2. Bölüm

Dikkat dağınıklığı 2. Bölüm Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Dikkat dağınıklığı 2. Bölüm

Bir kişi Doğa Zekâsına daha çok sahipse, hayvanlarla, çiçeklerle, ağaçlarla, kuşlarla daha çok zaman geçirmeyi seviyorsa. Onlara karşı dikkat sürelerinin daha çok olacağı bilinmelidir. Bir anne çocuğuyla ilgili dert yanarak aynen şöyle demişti; -Bu çocuk bir saat karıncaları inceler yine de bıkmaz. Oysa burada annenin dert yanması değil, çocuğunun bu durumundan zekâ bölümünü, yeteneğini, ilgi alanını keşfederek onun için güzel bir ortam hazırlaması gerekir. Çocuğunun gelecekte güzel bir geleceği ve mutlu olabilmesi için bu konudaki uzmanlardan yardım alması gerekir.
O zaman ne yapmak gerekir. Öncelikle kişinin hangi Zekâ Bölümünü sahip olduğunun tespit edilmesi gerekir. Bu konuda sıkıntı yaşayan kişinin Zekâ Bölümü nedir? Mantıksal Zekâsı mı daha fazla? Sözel Zekâsı mı daha fazla? Görsel Zekâsı mı ? İçsel Zekası mı ? Sosyal Zekası mı ? Müzik Zekâsı, Doğa Zekâsı mı? daha üstün bu konularda Profesyonel bir uzman tarafından doğru olarak tespit edilmesi gerekir.
Daha sonra o bireyin ilgi alanlarının, yeteneklerinin, değer yargılarının tespit edilmesi gerekir. Bundan sonra da bu Zekâ Bölümüne, İlgi alanına, değer yargılarına göre o kişiye göre evde, okulda, çalıştığı ortamlarda, yaşadığı yerlerde ona göre bir çevre hazırlanması gerekir ki, o kişinin dikkat süresi artsın. Böyle yapılmaz ise o birey Zekâ Bölümüne uygun olmayan çalışmalarda dikkatini yeterince veremeyecektir. Haliyle kendisi ve çevresinde onun ile birlikte yaşayanlar -Dikkati çok dağınık diyerek üzülürler ve hem kendilerini hem de o kişiyi strese sokabilirler.İnsanların zekâ bölümlerine, ilgi alanlarına, yeteneklerine göre evde,okulda, çalıştığı kurumlarda veya yaşadığı yerlerde neler yapılmalıdır?
Bu konularda gelecek yazımda yardımcı olmaya çalışacağım. Saygılarımla.

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL