Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı ile görüşmek için Brüksel’e geldi

Estimated read time 2 min read

Polonya’da muhalefet bloku Sivil Koalisyon’un lideri ve eski başbakan Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile görüşmek için geldiği Brüksel’de, hedefinin Polonya’nın Avrupa Birliği’ndeki (AB) konumunu yeniden inşa etmek olduğunu söyledi.

Muhalefetin başbakan adayı Tusk, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile Brüksel’de ortak basın toplantısı düzenledi.

Tusk, 15 Ekim’deki sonuçların ardından muhalefetin, Polonya’da meclis çoğunluğuna sahip olabilecek kadar oy aldığını anımsatarak, “Hepimiz kendimize ve dünyaya kanıtladık ki değişime inanır ve bunun için çabalarsanız değişim gerçekleşecektir.” ifadesini kullandı.

Seçime özellikle genç seçmenlerin “olağanüstü” katılım sağladığını belirten Tusk, “Bu da tüm Avrupa’ya demokrasi, hukukun üstünlüğü ve ifade özgürlüğünün Polonya halkı için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Bugünün hedefi; Polonya’nın AB’deki konumunu yeniden inşa etmektir.” diye konuştu.

Tusk, buluşmaya başbakan değil muhalefet lideri olarak geldiğini ancak “zamanın hızlıca akıp gittiğini” dile getirdi.

Seçimlerde en çok oyu alan 3 muhalefet lideri, 24 Ekim’de Tusk’un başbakan adayları olduğunu açıklamıştı.

Seçim sonuçları

Polonya Ulusal Seçim Komisyonu, oy sayımını 17 Ekim’de tamamladı. Buna göre, iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) seçimleri yüzde 35,38 oy oranıyla birinci tamamladı.

Seçimde bu partiyi, yüzde 30,70 ile Tusk’un liderliğindeki ana muhalefet bloku Sivil Koalisyon, ardından da yüzde 14,4 ile Üçüncü Yol İttifakı izledi. Yeni Sol Parti yüzde 8,61, aşırı sağcı Konfederasyon Partisi yüzde 7,16 oy aldı.

Ülkede, seçim barajı, partiler için yüzde 5, ittifaklar için yüzde 8 olarak uygulanıyor.

Sayımda, birinci olan PİS, diğer partilerin sonuçlarına göre Meclis çoğunluğunu kaybediyor. Bu durumda 3 muhalefet partisinin koalisyon kurarak Mecliste çoğunluğu alması öngörülüyor.

+ There are no comments

Add yours