Sağlık

Dsr (göz yaşı kanalı) ameliyatı

Dsr (göz yaşı kanalı) ameliyatı Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Dsr (göz yaşı kanalı) ameliyatı

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı kendiliğinden geçer mi?

Orta yaşlarda görülen edinse gözyaşı kanal tıkanıklığının sebebi ise enfeksiyonlar, taş, sinüzit, travma ve tümörlerdir. Doğuştan gelen kanal tıkanıklığı problemi çocuklarda 6.ayda kendiliğinden açılabilir.

DSR ameliyatı ne kadar sürer?

İşlem süresi ortalama 5 dakikadır. Ameliyatta herhangi bir kesi yapılmaz, ağrısız ve kansızdır. Ameliyat sonrası göz kapatılmaz, 1 hafta damla kullandırılır. Probing işleminin ilk 3 yaş içinde başarı oranı yüksektir.

Gözyaşı kanalının açıldığı ni nasıl anlarız?

Göz yaşı kanal tıkanıklığı; gözlerde aşırı yaşarma, çapaklanma, göz kapaklarında ve gözün beyaz kısmında kızarıklık, göz kapaklarının şişmesi, burun köküne, gözün iç köşesine yakın yerde ağrılı şişkinlik, bulanık görme, göz içerisinde ve çevresinde yapışkan akıntı gibi şikayetlere neden olur.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavi edilmezse ne olur?

Salgılanan gözyaşı, gözyaşı kesesi ve kanalları ile burun boşluğuna ulaşır. Kanalların herhangi bir nedenle tıkanması gözyaşının dışarı akmasına neden olur ve hastayı rahatsız eder. Gözyaşı kanal tıkanıklığı tedavi edilmezse gözyaşı kesesi ve kanalı mikropla dolabilir.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı nasıl yapılır?

Erişkinlerde Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığının Tedavisi Lokal veya genel anestezi altında burun köküne yaklaşık 1 cm’ik bir kesi yapılır.Burun kemiğinde küçük bir kemik pencere açılır, Göz yaşı kesesinden burun boşluğuna direk geçiş oluşturulur.Bazı durumlarda silikon bir tüp punktumlardan geçirilebilir.

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL