Dünyada Gıda Fiyatları Düşmeye Devam Ederken, Türkiye’de Yükseliş Sürüyor

Estimated read time 3 min read

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), dünyada gıda fiyatlarına dair endeksi yayımladı. Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,5 oranında ılımlı bir düşüş gösteren gıda fiyatlarında yükselen tek endeks süt ürünleri oldu. 

Türkiye’de açıklanan enflasyon verisinde gıda fiyatlarındaki yükselişin sürdüğü görülüyor.

FAO’nun dünyada “ticareti yapılan” gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişimleri takip ettiği FAO Gıda Fiyat Endeksi, ekim ayında ortalama 120,6 puanla bir önceki yıla göre yüzde 10,9 düştü.

Dünyadaki düşüşe karşın, Türkiye’de gıda fiyatları yükselmeye devam etti.

TÜİK’in açıkladığı TÜFE’de ekim ayında enflasyon verileri içinde gıda endeksinin aylık yüzde 3,20 oranında, yıllık da yüzde 72 oranında artış gösterdiği görüldü.

Tüketici sepetinde yüzde 25,43 ile en yüksek ağırlığa sahip olan gıda fiyatlarında yıl başında bu yana yükseliş yüzde 59,68 olurken, son 3 yıldaki artış yüzde 336,17 oldu.

FAO Tahıl Fiyat Endeksi önceki aya göre yüzde 1,0 düştü.

Uluslararası pirinç fiyatları, genel olarak pasif küresel ithalat talebi nedeniyle yüzde 2,0 düşerken, buğday fiyatları, ABD’den gelen güçlü arz ve ihracatçılar arasındaki güçlü rekabetin etkisiyle yüzde 1,9 geriledi. Buna karşılık iri taneli tahıl teklifleri, Arjantin’deki arzın azalması nedeniyle mısırın öncülüğünde hafif yükseldi.

FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi, mevsimsel olarak yüksek üretim ve azalan küresel ithalat talebi nedeniyle düşük dünya palm yağı fiyatlarının, soya, ayçiçeği ve kolza tohumu yağlarındaki yüksek fiyatları fazlasıyla dengelemesi nedeniyle Eylül ayına göre yüzde 0,7 düşüş gösterdi.

Biyodizel sektöründen gelen güçlü talep nedeniyle soya yağı fiyatları yükseldi.

FAO Şeker Fiyat Endeksi yüzde 2,2 düştü.

Ancak bir önceki yılın aynı seviyesinin hala yüzde 46,6 üzerinde bulunuyor. Ekim ayındaki düşüş esas olarak Brezilya’daki güçlü üretim hızından kaynaklandı; önümüzdeki yıl daha sıkı küresel arz görünümüne ilişkin endişeler bu düşüşü sınırladı.

FAO Et Fiyat Endeksi, özellikle Doğu Asya’dan gelen zayıf ithalat talebinin kümes hayvanı, büyükbaş ve küçükbaş et fiyatlarındaki marjinal artışları fazlasıyla telafi ederek, uluslararası domuz eti fiyatlarında düşüşe yol açması nedeniyle yüzde 0,6 geriledi.

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi ise zıt bir trendle Ekim ayında yüzde 2,2 artarak, dokuz aylık düşüşe son verdi. Dünya süt tozu fiyatları, hem yakın hem de uzun vadeli tedariklere yönelik artan ithalat talebinin yanı sıra, El Niño hava koşullarının Okyanusya’da yaklaşmakta olan süt üretimi üzerindeki etkisine ilişkin bazı belirsizliklerin etkisiyle en çok artış gösteren ürün oldu.

Kaynak: https://onedio.com/ ‘a Teşekkür ederiz…

+ There are no comments

Add yours