Sağlık

Elma sirkesinin bilimsel açıdan desteklenen faydaları

Elma sirkesinin bilimsel açıdan desteklenen faydaları Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Elma sirkesinin bilimsel açıdan desteklenen faydaları

Elma sirkesi, yüzyıllardır mutfakta, temizlikte ve hastalıklarda kullanılmaktadır.

—Elma sirkesinin antimikrobiyal ve antioksidan etkileri dahil olmak üzere birçok sağlık faydası vardır. Dahası, araştırmalar, kilo vermeye yardımcı olmak, kolesterolü düşürmek, kan şekeri seviyelerini düşürmek ve diyabet semptomlarını iyileştirmek gibi sağlık yararları sağlayabileceğini göstermektedir.

— Elma sirkesine keskin kokuyu ve tadı veren asetik asittir. Araştırmacılar da sirkenin sağlık faydalarının asetik asitten geldiğini düşünmektedir.

— Bir araştırmaya göre, yüksek karbonhidratlı bir öğünle birlikte sirke kullanmak, katılımcıların günün geri kalanında 200-275 kalori daha az tüketmelerine neden olmuş ve tokluk hissinin artmasına neden olmuştur.

—Ayrıca, 175 obez kişide yapılan bir araştırma, günlük elma sirkesi tüketiminin bel çevresinde incelme ve kilolarında azalmaya neden olduğunu göstermiştir.

1 yemek kaşığı (12 mL) almak (1,2 kg) kaybına neden olmuştur.

2 yemek kaşığı (30 mL) almak (1,7 kg) kaybına neden olmuştur.

–Ancak , bu çalışma 3 ay sürmüştür ve bu nedenle vücut ağırlığı üzerindeki etkiler süre ile karışılatırıldıgında oldukça azdır. O sebeple tek başına sirke tüketmek kilonuzda ciddi bir düşüle sebep olmasa da diyetle birlikte oldukça iyi bir destek olacaktır.

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL