Ekonomi

Enerjisa, yenilenebilir enerji alanındaki yatırım hedeflerini açıkladı. Şirket 2026 yılında yüzde 60 yenilenebilir enerji payına ulaşmayı hedefliyor.

Yenilenebilir enerji alanında çalışmalarını sürdüren Enerjisa Enerji Üretim A.Ş. , 2023 yılında toplam operasyonel kurucu gücünü artırırken, 2026 yılı itibariyle yüzde 60 yenilenebilir enerji payına ulaşmayı hedefliyor.

Enerjisa, yenilenebilir enerji alanındaki yatırım hedeflerini açıkladı. Şirket 2026 yılında yüzde 60 yenilenebilir enerji payına ulaşmayı hedefliyor.

Türkiye’de yenilenebilir enerji alanında çalışmalarını sürdüren Enerjisa Enerji Üretim A.Ş, rüzgar enerji santrali yatırımlarına ilişkin gelişmeleri paylaştı.

Toplam bin MW’lik Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı 2 (YEKA-2) projelerinin 2026 yılının ilk çeyreğine kadar kademeli olarak tamamlanarak devreye alınması için çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği belirtilirken, yüzde 75’lik kısım için önemli tedarik sözleşmelerinin tamamının imzalandığı, imalat ve sevklerin başladığı belirtildi. Geri kalan yüzde 25’lik kısım için ise sipariş aşamasına geçildi.

AKKÖY RÜZGAR ENERJİ SANTRALİ DEVREYE ALINDI

Yapılan açıklamada, 250 MW’lık Aydın Bölgesi YEKA-2 projelerinden ilki olan 25,2 MW kapasiteye sahip Akköy Rüzgar Enerji Santrali’nin kurulumunun tamamlandığı ve devreye alındığı kaydedildi.

Ayrıca, tamamlandığında toplam 185 MW kapasiteye sahip olacak santrallerin de saha inşaat faaliyetleri başladı. Yine, YEKA-2 proje bölgelerindeki büyümeyi stratejik olarak desteklemek amacıyla, 2015 yılından bu yana faaliyet gösteren ve 18,9 MW kurulu güce sahip Çeşme RES ile 2020 yılından itibaren faaliyet gösteren ve 7,2 MW kurulu güce sahip Dikili RES’in sahibi olan şirketlerin hisselerinin tamamının Enerjisa Üretim tarafından devralınması işlemleri tamamlandı. Çeşme RES’in ilave 3,6 MW ve Dikili RES’in ise ilave 19,2 MW kapasite artış hakkı bulunmakta olup, buna yönelik planlamaların da yapıldığı belirtildi.

ERCİYES RES’İN KURULU GÜCÜ ARTIRILDI

Kayseri Yahyalı’da bulunan Erciyes RES projesinde kapasite artışı tamamlanmış olup, toplam 13,6 MW kurulu güce sahip 4 türbin daha devreye alındı. Böylelikle, 78,6 MW rüzgar ve 15 MW güneş olmak üzere Erciyes RES’in toplam kurulu gücü 93,6 MW’a ulaştı.

Depolamalı elektrik üretim tesisleri kapsamında yapılan başvurular neticesinde, 3 ayrı depolamalı RES için toplam 500 MW rüzgar enerjisi üretimi santrali ile 500 MWh batarya depolama kapasitesi için ön lisans alındığı da açıklandı.

2026’DA HEDEF 5 BİN MW’LİK KURULU GÜCE ULAŞMAK

Şirketin 2023 yıl sonu itibarıyla toplam operasyonel kurulu gücü 3.792 MW’a ulaştığı kaydedilirken, devam eden yatırımların tamamlanması ve devreye alınacak kapasite artışları ile birlikte 2026 yılı itibarıyla yaklaşık 5.000 MW’lık kurulu güce ve yüzde 60 yenilenebilir enerji payına ulaşılması hedefleniyor.

patronlardunyasi.com

Kaynak: https://www.patronlardunyasi.com/ ‘a Teşekkür ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL