Sağlık

Erken ergenlik hakkında mutlaka bilinmesi gerekenler!

Erken ergenlik hakkında mutlaka bilinmesi gerekenler! Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Erken ergenlik hakkında mutlaka bilinmesi gerekenler!

1. Erken Ergenlik Nedir?

Erken Ergenlik, kız çocuklarında 8 yaşından ve erkek çocuklarında 9 yaşından önceergenliğin başlamasıdır. Yani en kaba şekliyle kız çocuklarında 8 yaşından önce meme büyümesinin başlaması ve erkek çocuklarında 9 yaşından önce testislerin büyümeye başlamasıdır. Ergenlik nadiren kasık kıllanması ile de başlayabilir. Özellikle erken ergenlik, kız çocuklarında daha sık görülmekte olup erkek çocuklarda daha nadir görülmektedir.

2. Erken Ergenlik Neden Daha Sık Görülmektedir?

Dünyada ve ülkemizde son yıllarda erken ergenlik artmaktadır.Beslenme ve yaşam koşullarının değişmesi ile birlikte obezitenin ve endokrin sistemin
çalışmasını bozan maddelere maruz kalmanın artması ile birlikte erken ergenlik daha sık görülmektedir.
Erken ergenliğe neden olan durumlar incelendiğinde çocukların büyük çoğunluğunda(%75-90) ciddi bir neden saptanmayıp “idiopatik” yani “sebebi belli olmadığı” ortaya konmaktadır. Bu nedenle ailenin durumu fark edip en kısa zamanda tanı ve tedavi için
endokrin merkezine götürmesi önemlidir. Çocukluk yaşında obezitenin artması, erken ergenlik olasılığını da arttırmaktadır. Çünkü obez çocuklarda artan östrojen, ergenlik gelişimini hızlandırır. Bu nedenle obezitenin çocukluk yaş grubunda önlenmesi, erken ergenlik için de faydalı olacaktır. Diğer taraftan erken ergenliği çocuklarda, obezite erken ergenlik tedavi başarısını azaltan bir faktördür.

3. Erken Ergenliği Olan Çocuklarda Neler Görülmektedir?

Meme büyümesi, koltuk altı ve kasık kıllanması, boy uzamasının hızlanması, sivilce,saçların yağlanması, ter kokusu, penis ve/veya testis büyümesi, davranış değişiklikleri vevajinal akıntı erken ergenliğin başlıca bulgularıdır. Çocukta bu bulgulardan birinin erkenyaşlarda saptanması (kızlarda 8 yaş erkeklerde 9 yaşından önce) aile için uyarıcı olmalıdır.Erken ergenliği olan çocuklarda baş ağrısı, kusma, nöbet geçirme, çok su içme, çok idrar yapma ve görme problemleri de olabilir. Bu şikayetlerin ne zaman çıktığı ve ne kadar hızlı ilerlediği de çok önemlidir. Çünkü altta yatan ciddi bir hastalığın ilk göstergesi erken ergenlik olabilir.

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL