Sağlık

Etkili iletişim kurma teknikleri

Etkili iletişim kurma teknikleri Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Etkili iletişim kurma teknikleri

1-) SES TONU: Ses tonumuzdaki inişler ve çıkışlar anlatmak istediğimiz olayı vurgulayan şeylerdir. Eğer ses tonu aynı şekilde devam ediyorsa burada sıkıntı oluşacak demektir ve sizi dinleyenler uzun bir süre sonra sıkılacaklardır. Sürekli aynı ses tonu ile konuşanlar olaya konuya duygularını katmayan ve konuya hakim olmayan ya da konuya inanmayan kişilerdir. Çünkü insan inandığı ve bildiği konuda çok ateşli bir şekilde anlatmak ve bu bilgiyi yaymak ister. Bunu ayna karşısında pratik yaparak geliştirebilirsiniz.

2-) BEDEN DİLİ: Etkili bir beden dili oluşturmak için dik durmanız , el ve kolları kontrol etmeniz ve mimiklerinizi kontrol etmeniz gerekir. Bunlara dikkat ederseniz vermek istediğiniz mesajı etkili bir şekilde verebilirsiniz.

3-) GÖZ TEMASI: Anlatmak istenilen mesajı güçlendiren ve niyetinizi belli eden bir diğer iletişim kurma yöntemidir. Özgüvenin en büyük ispatıdır.

4-) BİLGİ: Eğer bir bilgiye sahip değilsek güce sahip değiliz demektir. Anlattığımız konu üzerinden konunun hepsine hakim olamıyorsak sıkıntı yaşarız. Hem ses tonumuzda hem beden dilimizde hem de göz kontağında problem yaşarız.

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL