Gaziosmanpaşa’da “Filistin İçin Engel Yok” yürüyüşü düzenlendi

Estimated read time 3 min read

Gaziosmanpaşa Belediyesinin düzenlediği Filistin’e destek yürüyüşünde İsrail’in Gazze saldırıları kınandı.

Gaziosmanpaşa Kaymakamı İskender Yönden, Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ve engelli vatandaşların da aralarında bulunduğu grup, Bağlarbaşı Caddesi’nde toplandı.

“Filistin İçin Engel Yok” sloganıyla düzenlenen etkinlikte, gruptakiler “Çocuklar ölürken sessiz kalınmaz”, “Çocukların kanı dökülürken insanlık nerede”, “Filistin halkı yalnız değildir”, “Mescid-i Aksa onurumuzdur”, “Kudüs özgür değilse dünya tutsaktır” yazılı dövizler taşıyarak Gaziosmanpaşa Meydanı’na kadar yürüdü.

Kortejin ön tarafında engellilerin yer aldığı yürüyüş sırasında Filistin’deki katliamlar kınanırken, İsrail saldırılarına karşı Filistin halkının yanında olunduğu mesajı verildi.

Yürüyüşün ardından konuşan Usta, engelli vatandaşlara gösterdikleri duyarlılıktan ötürü teşekkür etti.

Usta, 20 gündür Filistin’de katliam yaşandığını belirterek, sadece kendi yurdunda yaşama mücadelesi veren, her şeyini kaybetmiş ve bir bardak suya muhtaç kalmış masum insanların yanında olduklarını ifade etmek için toplandıklarını söyledi.

Filistin’deki masum insanların katledilmesine seyirci kalamayacaklarını vurgulayan Usta, şöyle devam etti:

“Canilere ve onun başındaki İsrail’in Başbakanına buradan vatandaş olarak, duyarlı insan olarak bir şekilde sesimizi duyurmak zorundayız. Çünkü sadece masum insanlar öldürülmüyor. Dünyaya yeni gözünü açmış, ameliyat olmak durumunda kalmış, elektriklerin, doğal gazın, petrolün, enerjinin olmadığı bir ortamda telefon ışığı ile narkozsuz ameliyat olan çocukların sağlığına kavuşması için sesimizi duyurmak istiyoruz. Daha henüz dünyaya gözünü açmamış, hamile bir kadının öldürülerek karnından canlı çıkan o Filistinli kardeşimizin yaşaması için sesimizi duyurmak istiyoruz. Oradaki insanların da tıpkı dünyanın dört bir tarafındaki insanlar gibi sesini duyurması için buradayız.”

Cumartesi günü düzenlenecek “Büyük Filistin Mitingi”ne değinen Usta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün yönetici ve bürokratlarının, Orta Doğu’ya barış getirmek için her türlü yolları denemeye devam ettiğini, bu mitingle de Türkiye’nin sesini tekrar dünyaya duyuracaklarını belirtti.

???????Konuşmaların ardından Filistinliler için dua edildikten sonra kalabalık dağıldı.

+ There are no comments

Add yours