Sağlık

Gebelikte kafein tüketimi

Gebelikte kafein tüketimi Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Gebelikte kafein tüketimi

Gebelik döneminde kahvenin sakıncalı olduğu görüşü eskilerden beri söylenir. Bebeğine zarar vereceğini düşünen anneler bu dönemde tamamen uzak durabilirler. Kimisi zorlanmaz kimisi de hayatında büyük bir eksiklik hissedebilir. Sonuçta kahve; sohbetlerimize eşlik eder, yoğun tempomuzda bize nefes aldırır, çeşitli aromalarla damak tadımıza hoş gelir. Aslında kahvenin tüketilmesinden kaçınılmasının nedeni içindeki kafeinden kaynaklanır. Ama kafein yalnızca kahvede bulunmaz bu nedenle tüketilen her şeyin aşırısından kaçınmak gerekir. Eğer dozunda tüketilirse de yasakları çok aza indirilebilir. Yani kahve keyiflerinize ara vermek zorunda değilsiniz, sadece ölçülü tüketmek ve abartıya kaçmamak gerekir.

Kafein neden zararlıdır peki? Uzun süre ve gereğinden fazla kafein tüketiminde bebek anne karnında gelişimsel gerilik yaşayabilir. Tıpkı nikotin, alkol etkisi gibi anne karnında zarar verici olabilir. Ama bu her aşırıya kaçınılan durumda sıkıntı yaşanılabileceğini gösterir. Kafeinde ise miktar konusunu ve tüketilen çeşidi dikkate alarak düzenleyebilirsiniz. Vücudunuza ne kadar oranda kafein aldığınızı ve gün içinde tüketilen içeceklerin ya da bazı yiyeceklerin kafein oranlarını biliyor olmak, size yol gösterebilir böylece sınırlanırızı belirleyebilirsiniz.

İşte bu sınırlar için size birkaç ipucu:

Kahvenizi büyük bir fincanda içmek yerine daha küçük fincanda içebilirsiniz.
Dolu bir kaşık kahve ile kahve hazırlamak yerine kaşıktaki kahve miktarını azaltabilirsiniz.
Hamilelikte türk kahvesi içtiğiniz zaman tükettiğiniz çay, asitli içecekler, çikolata gibi besinleri fazla tüketmemeye özen göstermelisiniz.
Vücudunuza alacağınız kafein miktarını günlük tükettiğiniz yiyecek ve içecek durumuna göre ayarlamaya çalışabilirsiniz.
Kafeinsiz kahve içmeniz de bir başka çözüm yolu olabilir. Kafeinsiz türk kahvesi tüketebilirsiniz.
Rahatsız hissettiğinizde kahve tüketimini gün aşırı hale getirebilirsiniz.
Gebe kalmadan önce günlük kahve tüketimi oranınız fazlaysa artık büyük oranda kahve tüketmek yerine hoşunuza gidebilecek sağlıklı alternatif içecekler bulabilirsiniz.

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL