Geleneksel İstanbul Maratonu başlayacak

Estimated read time 2 min read

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Spor İstanbul tarafından düzenlenen, Türkiye İş Bankası’nın isim sponsorluğundaki 45. İstanbul Maratonu yarın koşulacak.

“Dünyanın kıtalararası koşulan tek maratonu” unvanını taşıyan ve Dünya Atletizm Birliğinin “Gold Label” kategorisinde yer alan maraton, 45. kez gerçekleştirilecek.

Anadolu yakasından başlayacak ve Avrupa yakasında son bulacak organizasyon, maraton (42,195 kilometre), 15 kilometre koşu, 8 kilometrelik kurumsal koşu ve 8 kilometrelik halk koşusu kategorilerinde yapılacak.

45 BİN SPORCU KOŞACAK

42 kilometre kategorisinde 5 bin ve 15 kilometre kategorisinde 10 bin olmak üzere toplam 15 bin çipli sporcu yarışta yer alacak. Kurumsal ile halk koşusu kategorilerinde ise 15 biner koşucuyla beraber tüm kategorilerde toplamda 45 bin sporcu organizasyonda mücadele edecek.

Bu yılki organizasyonda İstanbul Maratonu’nda daha önce şampiyonluk yaşamış üç atlet de koşuya katılacak. 2019 yılının galibi ve parkur rekorunun sahibi Daniel Kibet, 2020’nin şampiyonu Benard Sang ve geçen yılın kazananı Robert Kipkemboi bu yıl da şampiyonluk için mücadele edecek.

Milano Maratonu’nu 2021 yılında 2:03:55 ile birinci tamamlayan Kenyalı Reuben Kiprop Kipyego, Sevilla Maratonu’nu 2:04:59’luk derecesiyle kazanmayı başaran Etiyopyalı yıldız Gadisa Shumie de İstanbul’daki organizasyona katılacak.

Kadınlarda ise ocak ayında Doha’da 2:22:28 ile kariyerinin en iyi derecesini gerçekleştiren Kenyalı Beatrice Cheptoo yarışın favorileri arasında gösterilirken, bu yıl Stokholm Maratonu’nda ilk sırayı alan Etiyopyalı Sifan Melaku’da yarışta yer alacak.

BİRİNCİLERE 30 BİN DOLAR

45. İstanbul Maratonu’nda erkekler ve kadınlarda birinci olanlara 30’ar bin dolar para ödülü verilecek.

Maratonda ikinci olanlar 15 bin, üçüncüler de 10 bin dolar ödül alacak.

Türklerde ise maratonu birinci bitirenler 40 bin lira, ikinciler 30 bin lira, üçüncüler de 20 bin lira ödülün sahibi olacak.

YOLLAR KAPANACAK

45. İstanbul Maratonu için parkur ve bağlantı yolları araç trafiğine kapatılacak.

Avrupa Yakası’nda saat 03.00’ten itibaren 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne çıkan tüm yollar, saat 06.00’dan itibaren ise Galata Köprüsü iki yönlü trafiğe kapatılacak.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne alternatif olarak Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim Köprüleri kullanılabilecek.

Kaynak: Sporx’e Teşekkür Ederiz…

+ There are no comments

Add yours