Sağlık

Göz tembelliği ameliyatla düzelir mi?

Göz tembelliği ameliyatla düzelir mi? Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Göz tembelliği ameliyatla düzelir mi?

Öncelikle görme tembelliğine neden olan hastalık tedavi edilir. Göz tembelliğinin cerrahi bir tedavisi yoktur. Buna neden olan şaşılık veya göz kapak düşüklüğü ise, öncelikle bu durumlar cerrahi ile tedavi edilir.

Göz tembelliği olan biri nasıl görür?

Göz tembelliğinin en yaygın belirtisi göz kayması ve yanlış hizalanan gözlerdir. Fakat göz tembelliği ciddi görme problemlerine neden olabilir: Eğer düzeltilmezse ve çok kullanılmazsa, tembel gözde görme keskinliği kaybı hızla gerçekleşir. İki gözle görüş kaybolur, derinliğin algılanması imkansızlaşır.

Göz tembelliği kaç yaşına kadar tedavi edilir?

Bu durumu bazen dikkatli bir ebeveyn fark etse de genellikle gözden kaçar . Göz tembelliği tanısı için göz doktorunun muayenesi şarttır . Göz tembelliğinin tedavisinin 8 yaşına kadar yapılması gereklidir . 8 yaş üzerinde göz tembelliği tedavisinde başarılı sonuç almak çok zordur .

Göz tembelliği tedavi edilmezse ne olur?

Göz tembelliği, erken çocukluk döneminde tedavi edilmezse ileri yaşlarda kalıcı görme azlığına yol açabiliyor. Üstelik o dönemde tedavi için geç kalınmış oluyor. Ayrıca yapılan araştırmalara göre bir gözünde tembellik olan çocuklar travmaya bağlı olarak diğer gözlerini de kaybetme riski taşıyor.

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL