Sağlık

İlk diş hekimi ziyareti ne zaman olmalı?

İlk diş hekimi ziyareti ne zaman olmalı? Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

İlk diş hekimi ziyareti ne zaman olmalı?

Çocuklarda ilk diş hekimi muayenesi ilk süt dişinin çıkması ile birlikte yapılmalıdır. Eğer çocuğunuzun dişleri çıktıktan sonra hala çocuk diş hekimi ile görüşmediyseniz mutlaka 3 yaşa kadar yani tüm süt dişleri çıkana kadar diş kontrolünün yapılması gerektiğini unutmayın.

İlk Çocuk Diş Hekimi Muayenesi Neden Önemlidir?

Bebeklerde süt dişleri çıktığı andan itibaren temizlenmeye başlanmalıdır. Çünkü özellikle gece emzirme ya da beslenme sırasında sütün doğal olarak içerdiği süt şekeri ve mama gibi artıkların dişlerin üzerinde çok hızlı bir şekilde ÇÜRÜK oluşturur.

Biberon çürüğü olarak isimlendirilen bu hastalık dişlerde ağrı ve apse oluşumuna ve çok erken dönemde bu dişlerin kaybedilmesine neden olur. Hayatın ilk yıllarında kaybedilen süt dişi altından gelecek daimi dişlerin oluşumunu da engelleyebilir. Yani çocuğunuzun 3 yaşından önce süt dişini kaybetmesi o bölgede daimi (kalıcı) diş oluşmamasına neden olabilir.

Oysa erken dönemde tespit edilen çürükler annenin kucağında bebeğe uygulanacak basit ve kısa tedaviler ile tedavi edilebilir.

Çocuklarda biberon ve emzik kullanımı ya da parmak emme alışkanlığına bağlı olarak diş ve çene bozuklukları gelişmektedir. Bu alışkanlıkların tespit edilmesi ve kontrollü şekilde sonlandırılması önemlidir. Küçük yaşlardan itibaren parmak emme ya da emzik/biberon kullanımı nedeniyle oluşan diş bozukluklarının oluşmaması ve geç kalınmadan tedavi edilebilmesi için düzenli diş hekimi kontrolü çok önemlidir.

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL