Güncel Haberler

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta: AK Parti’nin 2023 hedefi erteleniyor

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, AK Parti’nin 2023 için koyduğu dünyada ilk 10 ekonomi arasına girme hedefinin 2053 yılına ertelendiğini belirtti. Usta, Türkiye’nin son 30 yılda diğer gelişmekte olan ülkelerle kıyaslandığında düşen bir trend gösterdiğini ve AK Parti döneminde bu trendin değiştirilemediğini ifade etti. Ayrıca, cari açık ve enflasyon konularında da eleştirilerde bulundu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta: AK Parti’nin 2023 hedefi erteleniyor

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, “AK Parti’nin 2023 için koyup sürekli tekrarladığı dünyada ilk 10 ekonomi arasına girme hedefi 2053 yılına erteleniyor.” dedi.

Usta, TBMM Genel Kurulunda 12. Kalkınma Planı’na ilişkin konuşmasında, AK Parti’nin başarısızlıklarıyla yüzleşmek istemediği için “planlardaki izleme ve değerlendirmeyi yapmadığını” iddia etti.

Ekonomiye ilişkin rakamlar paylaşan ve AK Parti’nin önceki yıllarda, 2023 için açıkladığı hedeflere değinen Usta, şöyle konuştu:

“AK Parti’nin 2023 için bize takdim ettiği en iddialı hedeflerden biri, Türkiye’yi 2023 yılında dünyada ilk 10 ekonomi arasına sokmaktı. Oysa Türkiye 2023’te 19. ekonomi olacak. Türkiye, 1993 yılında zaten 18. sıradaydı. 10. ekonomi olma hedefine ne oldu? AK Parti’nin 2023 için koyup sürekli tekrarladığı dünyada ilk 10 ekonomi arasına girme hedefi 2053 yılına erteleniyor. ‘Pardon, bu iş olmadı’ bile denmiyor. Oysa Türkiye bugünkü seviyeden çok daha iyi seviyeleri geçmiş 30 yıl içerisinde gördü. Kendi sınıfımızdaki, yani gelişmekte olan ülkelerle milli gelirimizi kıyasladığımızda 1990 yılından 2022 yılına kadar Türkiye’nin düşen bir trendi var. Bu trend 21 yıllık AK Parti hükümetleri döneminde değiştirilebilmiş mi? Maalesef değiştirilememiş. Hatta bu trendin eğimi artarak devam etmiş. Gelişmekte olan Güney Doğu Asya, Avrupa veya başka bölgedeki ülkelerle kıyasladığımızda aynı durum söz konusu. İç savaş ve bölünmeyle mücadele eden ülkelerle bile kıyaslandığında çok kötü bir tabloyu görüyoruz.”

Usta, Türkiye’nin, gelişmekte olan ülkelerle kişi başı gelir oranı bakımından karşılaştırıldığında, AK Parti hükümetlerinden önce daha iyi olduğunu ama şimdi aradaki farkın azaldığını söyledi.

Son 20 yılda Afganistan, Orta Afrika, Haiti, Libya, Pakistan, Sudan, Ukrayna gibi savaş veya iç savaşla boğuşan 7 ülkeyi incelediğini aktaran Usta, Türkiye’nin 2003 yılında bu ülkelerin yaklaşık 1,5 katı kadar milli gelire sahip olduğunu ancak şu anda bu oranın 1,2 katına düştüğünü kaydetti.

Usta, 1982-2002 yılları ile AK Parti’nin 21 yıllık dönemindeki cari açık oranlarını kıyaslayarak “AK Parti’den önceki 21 yılda toplam cari açık 25,3 milyar dolar iken AK Parti hükümetlerinin 21 yıllık iktidarında verilen cari açık 654,2 milyar dolar oldu. AK Parti döneminde 26 kat cari açık artıyor.” dedi.

Enflasyonla ilgili de Usta, “hükümetin Rusya-Ukrayna savaşı ve pandemi gibi gerekçelere sarıldığını” ileri sürdü.

Salgın ve savaş durumunun sadece Türkiye’yi değil bütün dünyayı etkilediğine işaret eden Usta, “2002’de bizim enflasyonumuz yüzde 29,7 civarında. Gelişmekte olan ülkelerin enflasyonu ise yüzde 6,7. Bunların enflasyonları niye bizim gibi yüzde 65’lere, 85’lere çıkmıyor? En son gelinen noktada gelişmekte olan ülkelerin enflasyonu yüzde 8,6 olarak tahmin ediliyor. Bizimki niye 65? Bu, Türkiye’nin yanlışlarından kaynaklanıyor.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL