Güncel Haberler

İzmir Depremi 3. Yıl Dönümünde Anma Programı ve Tatbikat Gerçekleştirildi

İzmir’de 30 Ekim 2020’de meydana gelen ve 117 kişinin hayatını kaybettiği depremin 3. yıl dönümü dolayısıyla anma programı ve tatbikat düzenlendi. Programda İstiklal Marşı okundu, Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı. Vali Süleyman Elban, deprem sonrası yapı stoğunun güvensiz olduğunu ve kentsel dönüşüm çalışmalarının önemini vurguladı. AFAD İl Müdürü Kartal Muhcı ise İzmir’de arama kurtarma eğitimi alan kişi sayısının 100 bine ulaşmayı hedeflediklerini belirtti. Anma etkinliği sırasında Deprem Anıtı’na karanfil bırakıldı.

İzmir Depremi 3. Yıl Dönümünde Anma Programı ve Tatbikat Gerçekleştirildi

İzmir’de, 30 Ekim 2020’de 117 kişinin hayatını kaybettiği 6,6 büyüklüğündeki depremin 3. yıl dönümü dolayısıyla anma programı ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla tatbikat gerçekleştirildi.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) Tatbikat Alanı’nda düzenlenen programda, İstiklal Marşı okundu, saygı duruşunda bulunulmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı.

Vali Süleyman Elban, Türkiye’nin deprem ülkesi olduğunu anımsattı.

Yaşanılan afetlerin yeterince çalışma yapılmadığını ya da eskiden kalan yapıların çalışmalara uygun hale getirilemediğini gösterdiğini dile getiren Elban, şunları kaydetti:

“Deprem yönetmeliğinden önceki yapı stoğu güven vermiyor. Yapının doğru yere ve güvenli yapılması çok önemli. Yıkılan yapıların yüzde 98’i deprem yönetmeliğinden önce yapılmış yapılar. Yapı stoğu açısından bir endişemiz var. Hükümetimizin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının acele ettiği kentsel dönüşüm konusunda bir çalışma yürütülüyor. Bu çalışma çok önem arz ediyor. Yapı stoğumuzu çok süratli bir şekilde depremlere dirençli, mevzuata uygun hale getirme mecburiyetimiz var.”

Vali Elban, afet sonrası arama kurtarma faaliyetlerinin önemine değindi.

Kamu kurum ve kuruluşlarının üzerlerine düşen görevler konusunda hazır olması gerektiğine işaret eden Elban, “Bir afet olduğunda herkesin bu işte doğru bir yönetim sergilemesi, afetin sağlıklı bir şekilde yönetilmesi için soğukkanlı olunması gerekiyor. Bundan sonra bu işi uzmanlarına terk etmemiz gerekiyor. Çünkü iyi niyet, telaş, heyecan bu işte bir sonuç getirmiyor, kimsenin de canını kurtarmıyor. 6 Şubat’taki depremlerde bunları acı şekilde tecrübe ettik. Her kurumun, hazırlıklı ve koordine olması gerekiyor.” diye konuştu.

AFAD İl Müdürü Kartal Muhcı ise İzmir’de arama kurtarma konusunda eğitim alan 100 bin kişiye ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

Konuşmaların ardından AFAD ile 38 sivil toplum kuruluşundan toplam 289 kişinin katılımıyla geniş kapsamlı deprem tatbikatı gerçekleştirildi.

AFAD Tatbikat Alanı eğitim parkurundaki tatbikatta senaryo gereği enkaz altında kalanlar kırıcı ve kesici aletler yardımıyla kurtarıldı, yangınlara müdahale edildi.

Vali Elban, tatbikata katılan ekiplere teşekkür belgesi takdim etti.

Daha sonra arama kurtarma araçları kentte konvoy oluşturdu.

Programa, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Kemal Yeni, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Saffet Köse, İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Bedriye Tunçsiper, İzmir Emniyet Müdürü Celal Sel ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Deprem Anıtı’na karanfil bırakıldı

Öte yandan depreminin yıl dönümü nedeniyle Bayraklı ilçesindeki Deprem Anıtı ve Parkı’nda da anma etkinliği düzenlendi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de katıldığı anmada, Kuran-ı Kerim okundu, dua edildi.

Depremin meydana geldiği saatte siren çalındı, arından anıta karanfil bırakıldı.

Anma sırasında bazı depremzedelerin duygulandığı görüldü.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL