Sağlık

Jinekomasti nedir ve tedavi yöntemleri nedir?

Jinekomasti nedir ve tedavi yöntemleri nedir? Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Jinekomasti nedir ve tedavi yöntemleri nedir?

Jinekomasti erkeklerde meme dokusunun kendisinin ya da memedeki yağ dokusunun artması ile birlikte memenin büyümesi ve şişmesi ile giden bir rahatsızlıktır. “Jineko” (kadın ile ilgili, kadınsı)demektir “masti” ise meme büyümesini temsil eder. Yani jinekomasti erkeklerde kadınsı bir meme büyümesi olması durumudur.

Jinekomasti tek bir memeyi de etkileyebilir, her iki memeyi de etkileyebilir. Çoğu zaman hastalarda bu duruma neden olabilecek bir rahatsızlık bulunamamaktadır ve sebebi net olarak bilinmemektedir. Jinekomastinin bilinen sebepleri arasında erkeklik hormonundaki dengesizlikler ya da kadınlık hormonundaki artış suçlanmaktadır. Aynı zamanda hormon karıştırılmış hazır yiyecekler, bazı ilaç ve steroid kullanımları ya da aşırı ve hızlı kilo alıp verme suçlanmaktadır. Fakat jinekomastinin sebebi tam olarak bilinmemektedir. Başka muayene bulguları olması halinde hasta hormonal olarak araştırılabilir fakat çoğu zaman hormonal bir bozukluk saptanamamaktadır. Şişmanlık, beslenme bozuklukları ve aşırı hazır gıda tüketimi, testis ya da böbrek üstü bezlerinde hormon salgılayan kitleler, bazı karaciğer hastalıkları, troid fonksiyon bozuklukları, böbrek yetmezliği ya da bazı ilaçlar da olası jinekomastinedenleri arasındadır.

Jinekomasti genellikle ergenlik döneminde değişen hormon seviyeleri ile birlikte görülebilir. Aynı zamanda orta yaş ve sonrasında da görülmesi mümkündür. Genellikle hastalar genç orta yaş erkeklerden oluşmaktadır.

Jinekomasti çoğu zaman memede ağrı hassasiyet ve anormal büyüme ile kendisini gösterir. Hastalar çoğu zaman elle kontrol ettiklerinde meme başı arkasında sert kıvamda bir kitle ellerine geldiğinde şikâyet ederler. Aynı zamanda başvuran erkek hastaların büyük kısmı toplu alanlarda üstlerini çıkarmak istemediklerini, toplu giyinme soyunma alanlarını ve duşları kullanmak istemediklerini yazın tişört giymekte zorlandıklarını ve kötü görüntü sebebiyle denize girmek istemediklerini belirtmektedirler.Bu bazı hastalarda kaygı, stres ve depresyona neden olabilmektedir.

Jinekomastisi olan hastaların en çok yanıldığı konulardan bahsetmek gerekirse jinekomasti kendi kendisine geçmez. Kilo vermek ile gerilemez. Yine hastalar tarafından göğüs kası yapılması ile geçebileceği düşünülür. Fakat aksine kas çalıştırılıp büyüyünce yağ ve meme dokusunu daha fazla öne iter ve jinekomasti geçmediği gibi daha çok belli olmaya ve daha fazla şişik durmaya başlar.

Jinekomastide meme dokusundaki bu büyüme 3 şekilde görülebilir. Ya meme dokusu artabilir ya yağ doku artabilir ya da her ikisi kombine şekilde görülebilir.Bu ayrım bazen muayene ile yapılmakta arada kalınan durumlarda da meme ultrasonu ya da MR’ı yapılmaktadır. Aynı zamanda hormon ve bazı kan tetkileri de gerek görülen hallerde istenebilir.

Meme dokusunun artışı ile giden jinekomastide tedavi meme başı altından yapılan kesi ile girilerek meme dokusunun çıkarılmasıdır. Yağ doku artışı ile giden jinekomastide ise tedavi yağ alınması (liposuction) işlemidir. Eğer hem meme dokusu artışı hem yağ doku artışı mevcut ise de hem yağ alma (liposuction) hem de meme başı altından kesi ile girilerek doku çıkarılması işlemi uygulanır.

Çocuklarda ve ergenlikte genellikle tedaviye ihtiyaç yoktur. Beklemek ve gözlemlemek yeterlidir. Eğer yukarıda belirtilen bir sebeplerden birijinekomastiye sebep oluyor ise öncelikle bu tıbbi durumun tedavi edilmesi gerekir.

Jinekomastide cerrahi tedavinin amacı fazla doku ve yağı çıkarmak, göğüs şeklini kadınsı meme görüntüsünden erkeksi meme görüntüsüne değiştirmek, varsa fazla cildi çıkarmak, sağ ve sol arasında simetriğe en yakın sonucu elde etmek ve izi en az tutmaktır. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Kesiler meme başı altında 2-3 santimetrelik yarım ay şeklinde kesilerdir. Eğer sadece yağ alma (liposuction) uygulanır ise sadece 5 milimetrelik 3-4 giriş deliğine ait küçük izler olur. Hastanede 1 gün süre ile yatış yeterlidir. İçeride birikebilecek kan ve sıvıların tahliyesi için yerleştirilen drenler 2-3 gün içinde ağrısız şekilde çekilir. Ortalama 1 hafta içinde yeterli iyileşme sağlanır ve 3-4 hafta kadar sıkı korse/atlet kullanılması önerilir.3-4 haftadan sonra hasta pek çok aktiviteyi rahatlıkla yapabilir şekilde iyileşir. Ameliyattan önce sigaranın bırakılması ve ameliyattan sonra da en azından bir süre içilmemesi önerilir. Ameliyattan sonra meme bölgesinde ödem şişlikler ve hafifi düzensizliklerin görülmesi normaldir. Bunlar kendiliğinden geçerler. Jinekomasti ameliyatından sonraki 3 gün dinlenmek, kol ve omuzları fazla hareket ettirmemek daha az ağrı olması ve daha hızlı iyileşme açısından önemlidir. Bir sorun olmaması halinde jinekomasti ameliyatından 3 gün sonra kısa bir duş alınabilir, işe geri dönülebilir ve hafif yürüyüşler yapılabilir.

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL