Sağlık

Kalp hastalıklarında nasıl besleniyoruz?

Kalp hastalıklarında nasıl besleniyoruz? Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Kalp hastalıklarında nasıl besleniyoruz?

Dünya üzerinde olduğu gibi ülkemizde de ölümlerin büyük nedenini kalp hastalıkları oluşturuyor ve sağlıklı beslenme düzeni kalp hastalıkları açısından ayrıca önem taşıyor.

KALBİNİZİ BESLEYİN

Küçük değişikliklerle kalp hastalıkları açısından risk faktörlerinizi azaltabilir ve daha sağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz.

Daha az yağlı etler tüketmeye yemeye özen gösterin. Araştırmalar, çok fazla özellikle de hayvansal kaynaklı doymuş yağ tüketmenin kalp sağlığı açısından tehlikeli olabileceğini söylüyor.

Yağ tüketiminde denge sağlamaya çalışın, zeytinyağı, avokado, keten tohumu, ceviz, fındık, badem, Hindistan cevizi yağı gibi farklı yağ çeşitlerini dengeleyerek beslenmenizde yer verin. Özellikle yağlı tohumları gün içinde tüketmeye özen gösterin.

Düzenli balık tüketmeye çalışın, haftada 2-3 kez omega-3 içeriği yüksek balıklardan tercih edin.

Her gün en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketin. Meyve ve sebzeler özellikle potasyum açısından çok zengin olduğu için yüksek kan basıncını dengelemeye yardımcıdır.

Tam tahılların tüketimine özen gösterin, lif alımınızı artırın. Gün içinde 20-30 gram lif almaya özen gösterin. Tam tahıllar, yulaf, kuru baklagiller, sebze ve meyveler lif içeren besinlerdir.

Bitkisel kaynaklı protein ve lif içeren kuru baklagillere haftada 2-3 kez sofralarınızda yer açın.

Eklenmiş tuz tüketiminizi gözden geçirin ve eğer fazlaysa sınırlayın

Haftada birkaç gün 30 – 60 dakikalık aerobik egzersizlerini de ihmal etmeyin. Haftada iki üç kere ağırlık kaldırarak da yağ yakımınıza yardımcı olabilirsiniz.

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL