Sağlık

Kapalı böbrek taşı ameliyatı nedir?

Kapalı böbrek taşı ameliyatı nedir? Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Kapalı böbrek taşı ameliyatı nedir?

Böbrek taşları ciddi ağrıya sebep olan, kişinin günlük yaşamını bozan ve tedavi edilmezse böbrek fonksiyonlarında kayıpla sonuçlanabilecek kadar zarar veren bir hastalıktır.

Önceki donemlerde küçük taşlar için dahi açık cerrahi işlemler uygulanırken, zamanla şok dalga tedavisi gibi yöntemler küçük taşlarda ameliyatın yerini almıştır. Fakat günümüzde artık böbrek taşları kapalı endoskopik ameliyatlarla tedavi edilebilmektedir. Şok dalga tedavisi ise küçük taşlarda flexibl cihazlarla tedaviye yerini bırakmaktadır. Zaruri durumlar dışında tüm taşları endoskopik yöntemlerle tedavi edilebilmekredir.

Perkütan nefrolitotomi, flexibl üreterorenoskopi gibi yöntemler ile hastalar taşsız böbreklere kavuşabiliyor. Bu yöntemlerde genellikle 1 günlük hastanede yatış süresi gerekmektedir.

Eğer böbrek taşınız var ise eski geleneksel tedavileri düşünerek tedaviyi geciktirip böbreklerinizi riske atıp yaşam kalitenizi düşürmemenizi öneririz. Endoskopik yöntemlerle tedavi açık cerrahi ve şok dalga yöntemine göre çok daha konforlu, çok daha ağrısız olmakta ve tedavi süresi olarak hastaya haftalarla değerlendirebilecek kadar zaman kazandırmaktadır.

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL