Sağlık

Kinezyolojik bantlama nedir?

Kinezyolojik bantlama nedir? Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Kinezyolojik bantlama nedir?

Eklem hareketlerini kısıtlamadan eklem ve kasları destekleyerek vücudun doğal iyileşmesini hızlandıran özel bir tür bantlama tekniğidir.

Bu Bantlama tekniği bel-boyun ve sırt ağrıları gibi çok sık rastlanan sağlık sorunları yanında ortopedik ve nörolojik problemler ile cerrahi sonrasında uygulanan tedavi seçeneklerinden biridir.

Etkili bir bantlama uygulaması için fizyoterapist hastayı tam olarak değerlendirip hangi tekniği kullanacağına karar verir ve uygular.

Kinezyobant, cildin özelliklerini yansıtacak şekilde geliştirilmiştir ve kalınlığı cildin epidermis tabakasına, esnekliği insan cildinin elastik özelliklerine benzer.

Klasik bantlar eklem hareketliliğini kısıtlayarak o bölgedeki hareketi sınırlar. Bu özel bantlama yöntemi ise; eklem hareket açıklığını kısıtlamaksızın kas, eklem ve bağ yapılarına destek olmayı, ödemi azaltarak vücudun doğal iyileşmesi sürecini kolaylaştırmayı amaçlar. Ağrılı ve ödemli kaslar şiştikleri için o bölgede alan daralır. Kinezyolojik bantlama ile cilt altındaki alanın yanı sıra dolaşım ve hareket de artırılmış olur. Dolaşım ve hareketin artması o bölgede enflamasyonun yani ödemin azalmasına yol açar. Bu şekilde ağrının azaltılması, performansın artırılması, zedelenmenin önlenmesi, dolaşımın ve doku iyileşmesinin hızlandırılması amaçlanır. Ayrıca, kas iskelet sistemi, dolaşım sistemi veya sinir sistemi yapılarının yeniden normal işlevine dönmesi hedeflenir.

Hangi Durumlarda Kullanılır ❔

* Boyun-sırt-bel ağrısına neden olan mekanik sorunlar
* Kas-iskelet sisteminde yumuşak doku travmaları(tendinit,bursit,kas zorlanmaları)
* Spor yaralanmaları
* Postür bozuklukları
* Ayak deformiteleri ( halluks valgus,çekiç parmak,topuk dikeni..)
* Eklem burkulma ve zorlanmaları
* Hareketsizliğe bağlı kas güçsüzlükleri
* Nörolojik hastalıklarda görülen kas kuvvet yetersizlikleri
* Karpal tünel sendromu gibi tuzak nöropatileri
* Lenfödem

Bantlama tedavisi tek başına tedavi seçeneği olmayıp diğer fizyoterapi yöntemleri ile kullanıldığı takdirde daha etkili bir tedavi seçeneği olmaktadır.

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL