Magazin

Kırgızistan’da Türkan Şoray’a ‘Dünya Sinemasına Katkı’ ödülü

Kırgızistan’da ilki düzenlenen Bişkek Uluslararası Film Festivali’nde Yeşilçam’ın usta isimlerinden Türkan Şoray’a, ‘Dünya Sinemasına Katkı’ ödülü takdim edildi.

Kırgızistan’da Türkan Şoray’a ‘Dünya Sinemasına Katkı’ ödülü

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te Türkiye’nin konuk ülke olarak katıldığı 1. Bişkek Uluslararası Film Festivali başladı. Toktogul Satılganov Milli Filarmonisi’nde düzenlenen festivalin açılış törenine Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı Akılbek Caparov, Bişkek Belediye Başkanı Aybek Cunuşaliyev, Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanı Altınbek Maksütov’un yanı sıra Kırgızistan, Türkiye ve diğer ülkelerden sinema sanatçıları, yönetmenler ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende Kırgızistanlı yazar Cengiz Aytmatov’un unutulmaz eserinden uyarlama ‘Selvi Boylu Al Yazmalım’ filminin başrol oyuncusu, ‘Yeşilçam’ın Sultanı’ lakaplı Türkan Şoray da onur konuğu olarak yer aldı. Dünya Sinemasına Katkı ödülüne layık görülen Şoray’a, ödülünü Bişkek Belediye Başkanı Aybek Cunuşaliyev takdim etti. Sanatçı, törende yaptığı konuşmada, bu toprakların yetiştirdiği dünya çapında sevilen yazar Cengiz Aytmatov’un memleketine 45 yıl aradan sonra tekrar geldiği için çok mutlu olduğunu dile getirdi.

“KIMIZ İKRAM ETTİ”

Yıllar önce Kırgızistan’a Aytmatov’un eserinden uyarlanan Selvi Boylu Al Yazmalım filminin galası için geldiğini hatırlatan Şoray, “Aytmatov evinde ağırladı, kımız ikram etti. Tanrı Dağlarına çıkardı, otağ kurdu, yerlerde oturduk, tepsilerde etler geldi. Tekrar gelmiş olmaktan çok mutluyum” ifadelerini kullandı.

“YILLARCA SÜRSÜN”

Festivalin hayırlı olmasını dileyen Türkan Şoray, “Kırgız meslektaşlarımı yürekten kutluyorum, onlara başarılar diliyorum. Burada Türk sineması meslektaşlarımı da görüyorum. Onlara da yürekten sevgilerimi iletiyorum. Festival bol bol seyircisiyle olsun. Kırgız halkının ne kadar sanatkar olduğunu biliyorum. Bu festival çok başarılı olsun, yıllarca sürsün” dedi.

Festivalin Jüri Başkanı sinema Yönetmeni Semi Kaplanoğlu, Kırgızistan’da olmaktan çok mutlu olduğunu ifade ederek, “Bugün hayatımda ilk okuduğum yazarlardan Cengiz Aytmatov’un ruhu şad olsun. Onun makamını ziyaret ettik” şeklinde konuştu.

“DUALARIMIZ FİLİSTİN HALKIYLA”

Filistin’deki halkın soykırıma uğradığını vurgulayan Kaplanoğlu, “Dualarınız onlarla beraber olsun” ifadelerini kullandı.

Ödül fonu yaklaşık 33 bin 600 dolar olan festival, 22 Kasım’a kadar sürecek. Jüri tarafından seçilen en iyi filmlere ödülleri takdim edilecek. Ayrıca Bişkek Uluslararası Film Festivali çerçevesinde yarın Türk Film Günleri etkinliğinin açılışı yapılacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL