Sağlık

Kızgınlık duygusu hakkında

Kızgınlık duygusu hakkında Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Kızgınlık duygusu hakkında

Kızgınlık duygusu da diğer duygularımız gibi oldukça doğal bir duygudur. Herhangi bir yara aldığımızda verdiğimiz tepkidir. Ve tabi ki bu duygunun da etkili olabilmesi için doğru bir şekilde ifade edilmelidir. Doğru bir şekilde ifade edilmez ise, kızgınlık duygusu zamanla kendimize ve karşımızdakine zarar verecek boyuta, yani öfkeye dönüşebilmektedir.

Peki kızgınlık duygusunu hissetmemize neden olan şey nelerdir?

Buna verilecek cevap oldukça fazladır. Ve her duyguda olduğu gibi aynı olaya her birimiz aynı tepkiyi göstermeyiz. Bundan dolayı kızgınlık duygusu da nedene, yoğunluğa ve tepkiye göre kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu yüzden hemen her olay bizleri kızdıracak bir nedene sahip olabilir.

Kızgınlığımızı ifade ederken bazı dolaylı yollara başvurabiliriz. Kimi zaman söylenir, kimi zaman şakaya vururuz. Bazen agresif tavırlar gösterebilir, başkalarını suçlayabilir veya içimize kapanabiliriz.

Kızgınlık duygusu, diğer duygular gibi ifade edilmezse kötü sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu yüzden bu duygumuzun da diğer duygular gibi paylaşılması gerekmektedir. Uygun bir dille, duygularımızı paylaşmalı ve anlatmalıyız. Aksi takdirde kızgınlık duygusu artarak yerini öfkeye bırakabilmektedir. Bu da bizler için daha kötü sonuçlara sebep olabilmektedir.

Unutmayın ki duygularımız bizi biz yapan şeylerdir. Duygularımızı yaşamak doğal bir durumdur. Duygularınızı yaşamayı da sevin. Onları ifade etmeye ve paylaşmaya çaba gösterin. Güzel duygular hissetmeniz dileğiyle…

Sağlıklı günler dileriz…

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL