Sağlık

Kollajen tüketimi

Kollajen tüketimi Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Kollajen tüketimi

Kollajen Tüketimi

Herkese selamlar

Bugünün konusu kollajen; bir çok supplementte, krem ve daha bir çok alanda tüketilmeye başlanan bir diğer popüler ürün diyebiliriz.

Peki nedir bu kollajen?

Kollajen vücut ağırlığının %6’sını, tüm vücut proteinlerinin %30’unu oluşturur. Kendisi bir protein çeşididir. Yapısını oluşturan fibriller ve fiberler deride ve tendonlarda birbirine paralel demetler halinde, akciğerlerde düzensiz bir şekilde korneada , kıkırdakta, kemik ve dişlerde farklı formlarda yerleşmiştir.

Görevlerine bakacak olursak;

Bulunduğu dokulara dayanıklılık verir, doku şeklini korur ve dokuya gerilme direnci sağlar. Bu yüzden yaşlanma karşıtı olarak daha çok tüketime sunulmakta.

⬇️Yaşlanma, sigara ve alkol, vücuttaki oksijen azlığı, beslenme yetersizlikleri ile güneş ve diğer dış etkenler nedeniyle 20’li yaşların ortalarından itibaren vücutta kolajen sentezi azalır. Özellikle kadınlar menapoz sonrasında kollajen sentezinde bir düşüş yaşarlar.

Gelelim kollajenin kozmetik endüstrisindeki yerine, kollajen hidrolizatı bir çok kremde yaşlanma karşıtı olarak yaygın kullanılsada, molekül büyüklüğünün yüksek olması nedeniyle cildin içine nüfuz etmesinin zor olacağı yönünde eleştiriler de bulunmakta.

Hangi Besinlerde bulunur

Vücudumuz kollajen üretebilmek için aminoasitlere ihtiyaç duyar. Bunun için et, balık, tavuk, yumurta gibi besinler tüketmek kollajen yapımını artırır.

Ayrıca C vitaminin kollajen yapımında kullanıldığınıda unutmadan ekleyelim

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL