Malezya Başbakanı İsrail’in saldırganlığını kınamaktan korkmuyor

Estimated read time 3 min read

Malezya Başbakanı Enver İbrahim, hiç kimsenin, ülkesini İsrail’in “saldırganlığını” kınamaktan alıkoyamayacağını ya da korkutamayacağını belirtti.

Malay Mail sitesinin haberine göre, Enver, başkent Kuala Lumpur’da bulunan Axiata Arena Stadyumu’nda yaptığı konuşmada, Filistin’le dayanışma içinde olduklarını bildirdi.

Batı’nın ırk ve dinlere saygı göstermeyi Malezya’dan öğreneceğini ifade eden Enver, “kendisinin ABD, Avrupa ve İsrail’den bazı çevreler tarafından saldırıya uğramaya başladığını” söyledi.

Enver, hiç kimsenin ülkesini, İsrail’in Filistin’e yönelik “saldırganlığını” kınamaktan alıkoyamayacağını ya da korkutamayacağını dile getirdi.

Malezya’nın şu ana kadar her zaman Filistinlilerin yanında olduğunu vurgulayan Enver, Batı ülkelerinin insan haklarını savunma konusunda “ayrımcı olduğunu” kaydetti.

Enver, “(İsrail’in) Saldırganlığı, çılgınlık seviyesine ulaştı. Kadın ve çocuklar katlediliyor. Okullar ve hastaneler bombalanıyor. Nerede Batı’nın bahsettiği adalet, insanlık ve demokratik haklar?” şeklinde konuştu.

Bernama haber ajansına göre, Başbakan Enver, stadyumdaki konuşmasının ardından, basına açıklamalarda bulundu.

Enver, ülkesinin İsrail-Filistin çatışmasındaki tutumu nedeniyle Avrupa Parlamentosundan bazı milletvekillerinin, “Malezya’ya karşı harekete geçmeyi teklif ettiğini” söyledi.

Başbakan Enver, “Bu bir problem değil, caydırılmayalım. Yapmamız gereken işler var. İnşallah işimize devam edeceğiz.” diye konuştu.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırıya başladı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 308’i asker 1400 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı aktarıldı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 2 bin 704’ü çocuk ve 1584’ü kadın, 364’ü yaşlı olmak üzere 6 bin 546 kişinin öldüğünü, 17 bin 439 kişinin yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 100’ün üzerinde Filistinlinin öldüğü belirtildi.

Çatışmalarda 20’si Filistinli, 3’ü İsrailli ve biri Lübnanlı olmak üzere 24 gazeteci yaşamını yitirdi.

İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim’den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda ise 42 Hizbullah üyesinin yanı sıra İslami Cihad Hareketi’nden 6, Hamas’tan 3, Hizbullah destekli Sünni Direniş Tugayı mensuplarından 2 kişi öldü, 1’i gazeteci 4 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil yaşamını yitirdi.

+ There are no comments

Add yours