Ekonomi

Marmara’da hamsi bolluğu: Geçen yılı ikiye katladı

Av yasağının 1 Eylül’de sona ermesiyle Marmara Denizi’nde hamsi bolluğu yaşanıyor. Bu yıl bir hafta içinde 747 ton 651 kilogram hamsi avlanırken; bu oranın geçen yıl 416 ton 756 kilogram olduğu belirtildi.

Marmara’da hamsi bolluğu: Geçen yılı ikiye katladı

Balıkların vazgeçilmezi hamside bu yıl 2 kat artış görüldü. Hamside 2 kat artış görülürken geçmiş dönemde 130 ton 277 kilogram olan palamudun bu sene hiç olmaması ise dikkat çekti.

İBB İSYÖN A.Ş. Genel Müdürü Hamdi Arpa konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu sene hamside Marmara Denizi’nde bolluk var. Bu zaten beklediğimiz bir gelişmeydi. Gelen ürünün yaklaşık yüzde 70’ini hamsi oluşturuyor. Geçen yıl bu rakamlar daha düşüktü. Şu ankinin yüzde 50’sine yakın daha az bir miktarda Balık gelmişti.Geçen yılın başat balığı palamuttu. Bu yıl palamut beklemiyoruz ve ilk gösterge de palamudun olmayacağını doğrular nitelikte” dedi.

Gürpınar Su Ürünleri Balık Hali’ni balık piyasasının belirlendiği bir merkez olarak tanımlayan Arpa, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada şu anda Marmara Denizi’nde sadece hamsi çıkıyor Karadeniz henüz hamsiye başlamadı. Bu nedenle Karadeniz’deki birçok tekne ve Marmara’daki birçok tekne burada avcılık yapıyor. Umudumuz avlanan hamsi miktarının daha çok artması, masrafların daha azalması.”

patronlardunyasi.com

Kaynak: https://www.patronlardunyasi.com/ ‘a Teşekkür ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL