Meme kanserinde erken teşhis ve tedavi önemli

Estimated read time 1 min read

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Genel Cerrahı Dr. Alper Aytekin, meme kanserinde ilk teşhis ve erken tedavinin önemli olduğunu belirtti.

Aytekin, Tıp Fakültesi Amfi Salonu’nda düzenlenen programda, Farkındalık Ayı’nda meme kanserine dikkati çekmek için öğrencilerle bir araya geldi.

Programda konuşan Dr. Alper Aytekin, meme kanseriyle ilgili farkındalık oluşturmak için etkinlik düzenlediklerini belirtti.

Toplumu bilgilendirmenin önemli olduğunu aktaran Aytekin, şunları söyledi:

“Meme kanseriyle ilgili dünyada ciddi bir farkındalık oluşturuldu. Dünya Sağlık Örgütü 2004’ten itibaren Ekim ayını meme kanseri Farkındalık Ayı olarak ilan etti. Bunun temel nedeni meme kanserinin son yıllarda günümüze kadar artan bir sıklıkta ortaya çıkması gösteriliyor. Bu sıklığın artması dünyada meme kanserine bağlı ciddi problemler oluşturmuştu. Bununla birlikte meme kanseriyle ilgili son yıllarda tarama programlarının geliştirilmesi, tedavide özellikle yenilikçi, kişiselleştirilmiş tedavilerin geliştirilmesi, erken teşhisin biraz daha önemli olması durumunu oluşturdu.”

+ There are no comments

Add yours