Mozambik, tavuk ithalatını Brezilya ve Türkiye’den yapacak

Estimated read time 1 min read

MAPUTO, 25 Ekim (Xinhua) — Mozambik, kuş gribi salgınıyla karşı karşıya olan komşusu Güney Afrika’dan kanatlı hayvan ithalatına getirdiği yasağın ardından, arz sıkıntısını hafifletmek üzere Brezilya ve Türkiye’den tavuk ithal edecek.

Mozambik Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı’na bağlı Besi Hayvancılığını Geliştirme Ulusal Direktörü Americo Conceicao, Salı günü yaptığı açıklamada Mozambikli ithalatçıların bu iki ülkeden yaklaşık 4.000 metrik ton tavuk satın alma yetkisine sahip olduğunu ve ürünlerin yaklaşık bir ay içinde ülkeye ulaşmasının beklendiğini söyledi.

Conceicao, üretim sürecini garanti altına almak için yerel üreticilerin Brezilya ve Türkiye’den kuluçkalık yumurta ithal edebileceğini de sözlerine ekledi.

Mozambik hükümetinin geçen hafta Güney Afrika’dan kanatlı hayvan ithalatını askıya almasından bu yana ülkede tavuk ve yumurta fiyatları arttı. Güney Afrika’nın Gauteng, Kuzey Batı, Batı Cape, Mpumalanga, Free State, Kwazulu Natal ve Doğu Cape eyaletlerinde H5N8, H5N1, H5N2 ve H7 virüslerinden kaynaklanan kuş gribi tespit edilmişti.

+ There are no comments

Add yours