Sağlık

Müziğin bebek gelişimi üzerindeki etkileri

Müziğin bebek gelişimi üzerindeki etkileri Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Müziğin bebek gelişimi üzerindeki etkileri

Müzik dinlemek bebeğinizi ileride daha akıllı yapacak mı? Aslında bunun cevabı ve nasıl olacağı tam olarak belli olmasa da araştırmacılar bunun müziğin bebeğin beyninde yeni yollar ve bağlantılar yaratacağını öne sürüyorlar. Her gün, yeni teknolojinin yardımıyla araştırmacılar, erken beyin gelişimini neyin desteklediğine dair daha fazla fikir ediniyor.

Biliyoruz ki İlk yıllarda, bebeklerin beyni, olgun düşünce süreçlerinin gerçekleşmesi için gerekli olan karmaşık yapı ve işlev ağ bağlantılarını hızla oluşturur. Bu bağlantılar, onun sahip olduğu uyarıcı çevresel deneyimlerle çoğalır. İyi ya da kötü olsun, bu deneyimlerin beyninin mimarisi ve gelecekteki becerilerinin kapsamı üzerinde belirleyici bir etkisi olacaktır. Sinirsel budama adı verilen bir süreçte bebeğinizin beyni bir ayarlama başlatır ve güçlü olanları sürdürmeyi ve kalıcı kılmayı sağlamak için, kullanılan sinirlere konsantre olmak için tüm gereksiz çağrışımları ortadan kaldırır. Bu nedenle küçük çocuğunuzun ortamı ve deneyimleri, gelecekteki öğrenim gelişimi için çok önemlidir.

Yaşamlarının ilk yıllarında müzikal deneyimler, yaşam boyu sosyal beceriler için beyin oluşturma bağlantılarında önemli bir rol oynayabilir. Araştırmalar, ebeveynler ve bebekleri arasındaki erken müzik temelli etkileşimlerin, ebeveynlere bebeklerinin hareketleri hakkında bilgi sağladığını gösteriyor. Ninni söyleme ve bebeklerle ilgili bir çalışmada anneler, ninnilerin şarkı söylemesinin bebeklerinin tepkilerini daha derin bir şekilde anlamayı kolaylaştırırken aynı zamanda annelikle ilgili kendi duygularını geliştirdiğini bildirdi. Ninniler ayrıca bebeğinizin kendi kendini düzenlemesini desteklemenize de yardımcı olabilir. Küçük çocuğunuzu sakinleştirirken, kendisini sakinleştirme yeteneğini geliştirecek ve onu duygusal durumunu ve ihtiyaçlarını yönetme konusunda gelecekteki becerilere hazırlayacaksınız. Ayrıca, bir şarkının ritmine göre dans ederek ve müzik durduğunda hareketsiz durarak yürümeye başlayan çocuğunuzda özdenetim geliştirebilirsiniz. Müzikle denemeler yapmak aynı zamanda çocuğunuza özgüvenini ve öz saygısını geliştirme şansı da verir. Onunla şarkı söylerken göz temasını korumaya çalışın ve onun adını şarkılarda kullanın; En çok hangi şarkılardan ve ritimlerden hoşlandığına dikkat edin. Çıngırak sallamak veya tefle oynamak gibi en basit etkileşimleri bile teşvik etmek çocuğunuzun kendini yetenekli ve yetkin hissetmesini sağlayabilir. Oğlunuzun taklit yoluyla çok şey öğrendiğini unutmayın, bu yüzden ona bir enstrümanı nasıl kullanacağını öğretirseniz, onu nasıl kullanacağını kendisi öğrenecektir. Bu size sırayla davranma ve paylaşma fırsatı verir. Bir enstrümanı paylaşmayı veya hatta sesleri ileri geri tekrarlamayı ve kendi müziğinizi yapmayı deneyin. Sadece çok eğlenmekle kalmayacak, bağınızı güçlendirecek ve ilişkinizi güçlendireceksiniz.

Bir araştırmanın bulguları, çocukların müziğe nasıl keyifle tepki verdiğini ve bunun ifade ve öğrenmelerini nasıl kolaylaştırdığını göstermektedir. Duygular hakkında dinlemek ve şarkı söylemek, yeni yürümeye başlayan çocukların belirli duygulara karşılık gelen kelimeleri belirlemelerine yardımcı olur. “Mutluysan ve biliyorsan” şarkısını alkışlamak ve şarkı söylemek, müziğin sözleri olmasa bile duyguları uyandırır. 3-9 aylık bebekleri inceleyen araştırmalar, o yaşta bile bebeklerin mutlu ve hüzünlü müziği ayırt edebildiğini ve bunun sosyal ve iletişimsel gelişimi nasıl teşvik ettiğini gösteriyor.

Müzik, özellikle beynin sağ yarıküresinin yaratıcılık, sanatsal ifade ve müzik zekası gibi etkinliklerinde beyin bağlantılarının kalıplarının oluşumuna büyük ölçüde katkıda bulunur. Bu bağlantıların, yaşam boyu düşünme becerilerinin, bilişsel gelişimin, iletişimin ve ifade süreçlerinin gelişimi için gerekli olduğu kanıtlanmıştır. Çalışmalar, beyindeki müzik bilgisi ve faaliyetinin belirli bir bölgede lokalize olmadığını, bunun yerine hafıza, işitsel, görsel, duygusal ve motor sistemleri içerdiğini keşfetti. Bulgular, müziğin 3 aylık bebeklerde hafıza kazanımı üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Diğer çalışmalar da şarkıların ve hikayelerin dil becerilerini geliştirmek, hafızayı artırmak ve çocukları dilin yapısına, ritimlerine, tekerlemelerine ve melodik kalıplarına maruz bırakmak için nasıl yollar sağladığını göstermiştir. Müziğin ayrıca bir metni öğrenmeye, geri getirmeye ve yeniden oluşturmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bir başla çalışmada elde edilen bulgular, bir metnin konuşma yerine şarkı olarak duyulduğunda nasıl daha iyi hatırlandığını göstermektedir. Müzik, öğrenmeyi kolaylaştıran kalıpların ve ritmik bilgilerin tekrarını sağlar.

Müzik farklı duygulara olanak sağladığından, çocuklara kendi duygularıyla ve daha sonra başkalarının duygularıyla temas halinde olma fırsatı da sağlar. Çocuğunuzu sesler, perdeler, tonlar ve ritimlerle keşfetmeye teşvik ederken; kendi müzik deneyimlerini yaratacak. Bunu bir ekip çalışması yapmak ve diğer aile üyelerini veya arkadaşlarını katılmaya davet etmek de çocuğunuza işbirliği yapma ve ilişkiler kurma fırsatı verir. Herkesin performansa bir ses veya ses kattığı bir aile geçidi oluşturun. Bu deneyimler, gelecekteki arkadaşlıkların ve ilişkilerin temelini oluşturan paralel oyunu, olumlu etkileşimleri ve takım çalışmasını teşvik eder.

Müzik dinlemek, bir şarkının ritmine göre dans etmek veya müzik aletlerini denemek, çocukların ifade özgürlüğünü yaşamalarını ve kendileri ve çevreleri hakkında bilgi edinmelerini sağlar. Farklı kültürlerden şarkılar çalmak, çocuğunuzu kültürel bir farkındalık geliştirmeye ve nereden geldiğinin önemini doğrulamaya da açabilir. Farklı tarzları, ritimleri ve melodileri tanımak onu diğer insanların deneyimlerine maruz bırakır ve özgüven ve bir kültüre ait olma duygularını besler. Kültürler arası çalışmalar müziğin evrensel olduğunu doğrulamaya devam ediyor.

Küçük çocuğunuzla aranızdaki etkileşime müziği dahil etmek, onun sosyo-duygusal gelişimi üzerinde bir etkiye sahip olacak ve gelecekteki ilişkilerin temelini oluşturacaktır.Peki müziği çocuğunuzun günlük hayatının bir parçası haline nasıl getirebilirsiniz?

•Televizyonu eğlence kaynağı olarak açmak yerine, şarkılar veya farklı enstrümanlar çalmak için kullanın.Dans ve şarkı söylemeyi birleştirerek daha da eğlenceli hale getirin.

• Belirli şarkıları belirli görevlerle veya günlük saatlerle ilişkilendirin. Örneğin sabahları “say hello to the sun” şarkısıyla güneşe merhaba diyebilirsiniz. Oyun süresi boyunca “London Bridge” i dinlerken kuleler inşa edebilirsiniz. Oyuncakları bırakma zamanı geldiğinde “hoşçakal şarkısını” söyleyebilirsiniz. Gün içinde yaptığınız hemen hemen her işe şarkıları dahil edebilirsiniz, hatta altını değiştirirken bile.

• Küçük çocuğunuzu meşgul etmek için komik jestler, yüzler ve hatta diğer oyuncakları birleştirmeye çalışın.

• Ona kendi müziğini yapması için de bir şans verin. İki oyuncağı birbirine vurarak küçüğünüz ritim, hareketler ve ses modellerine maruz kalır.

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL