Myanmar’da işlenen savaş suçlarından mağdur olanların akrabaları Filipinler Adalet Bakanlığı’na suç duyurusunda bulundu

Estimated read time 2 min read

Myanmar’da askeri yönetimin işlediği iddia edilen savaş suçlarından mağdur olanların akrabaları, Filipinler Adalet Bakanlığı’na suç duyurusunda bulundu.

5 Myanmar vatandaşını temsil eden insan hakları avukatları, Filipinler’in evrensel hukuk ilkesi kapsamında dünyanın diğer kesimlerinde işlenen savaş suçlarını soruşturmasını öngören 2009 tarihli yasasından faydalanarak, Adalet Bakanlığına dilekçe sundu.

Dilekçede, askeri cuntanın lideri General Min Aung Hlaing’in yanı sıra darbe sonrasında göreve getirilen 8 komutan ve bir eyalet başkanına yöneltilen savaş suçları iddiaları yer alıyor.

Dilekçenin kabul edilip edilmemesiyle ilgili karar verilmesi için 90 günlük süre bulunuyor.

Filipinler ve Myanmar’ın üyesi olduğu Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) ülkeleri, birbirlerinin iç işlerine karışmama politikasıyla biliniyor.

Myanmar askeri yönetiminin faaliyetleri, Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından soruşturuluyor ve Uluslararası Adalet Divanı’nda soykırım davası olarak ele alınıyor.

Arjantin mahkemeleri, Myanmar askeri yönetimi hakkındaki insanlık suçları ve soykırım iddialarını, evrensel hukuk ilkesi kapsamında Kasım 2021’de soruşturmayı kabul etmişti.

Myanmar’daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 2020 genel seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilim yaşanmasının ardından 1 Şubat 2021’de yönetime el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve olağanüstü hal ilan etmişti.

Hakkında Kovid-19 tedbirlerine uymadığı gerekçesiyle Ulusal Doğal Afet Yasası’nı ihlal etme, seçimlerde hile yapma, zimmetine para geçirme, rüşvet kabul etme, isyana teşvik, Devlet Sırları Yasası’nı, iletişim kanununu, ithalat ve ihracat yasalarını ihlal etme suçlamaları bulunan Suu Çii, şubatta ev hapsine alınmıştı.

+ There are no comments

Add yours