Ekonomi

New York Borsası, Fed Kararlarıyla Yükselişe Geçti

New York borsası, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikası kararlarını açıklayacağı haftanın ilk işlem gününde yükselişle başladı. Dow Jones endeksi 100 puanın üzerinde değer kazanarak yüzde 0,37 artışla 32.537,54 puana çıktı. S&P 500 endeksi yüzde 0,53 artarak 4.139,39 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,85 kazançla 12.750,47 puana yükseldi. İsrail-Filistin çatışmasındaki gelişmelerin yanı sıra Fed’in faiz kararı ve istihdam raporunun açıklanacağı haftaya pozitif bir başlangıç yapıldı. Yatırımcılar, Fed’in para politikası kararları ve Jerome Powell’ın açıklamalarıyla ilgili ipuçlarını takip ederken, ayrıca bu hafta açıklanacak olan iş gücü piyasası verilerinin de fiyatlamalar üzerinde etkili olabileceği belirtildi. Ayrıca Apple, Pfizer, Qualcomm ve Eli Lilly gibi büyük şirketlerin finansal sonuçlarının da hisse ve sektör bazlı oynaklığı artırabileceği ifade edildi. McDonald’s’ın ise fiyat artışlarının etkisiyle üçüncü çeyrekte yüzde 14’lük bir gelir artışı kaydettiği açıklandı.

New York Borsası, Fed Kararlarıyla Yükselişe Geçti

New York borsası, ABD Merkez Bankasının (Fed) para politikası kararlarını açıklayacağı haftanın ilk işlem gününe yükselişle başladı.

Açılışta Dow Jones endeksi 100 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 0,37 artışla 32.537,54 puana çıktı.

S&P 500 endeksi yüzde 0,53 artarak 4.139,39 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,85 kazançla 12.750,47 puana yükseldi.

İsrail-Filistin çatışmasındaki gelişmeler, piyasaların odağında yer almaya devam ederken, pay piyasaları, Fed’in faiz kararı ile istihdam raporunun açıklanacağı haftanın ilk işlem gününe pozitif bir başlangıç yaptı.

ABD’de beklentilerin üzerinde gerçekleşen bir dizi makroekonomik verinin ardından Fed’in çarşamba günü açıklanacak para politikası kararları yatırımcılar tarafından yakından takip edilecek.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda, bankanın bu hafta politika faizini sabit bırakmasına kesin gözüyle bakılırken, analistler, karar metni ile Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarında para politikasının seyrine ilişkin ipuçlarının aranacağını belirtti.

Analistler, istihdam raporu başta olmak üzere, iş gücü piyasasına ilişkin bu hafta açıklanacak verilerin de piyasalardaki fiyatlamalar üzerinde etkili olabileceğini dile getirdi.

Öte yandan ABD’de bilanço sezonu da devam ederken, analistler, Apple, Pfizer, Qualcomm ve Eli Lilly gibi büyük şirketlerin bu hafta açıklanacak finansal sonuçlarının, hisse ve sektör bazlı oynaklığı artırabileceğini aktardı.

Ülkede bugün açıklanan bilançolara göre ise fast-food devlerinden McDonald’s’ın geliri, bu yılın üçüncü çeyreğinde fiyat artışlarının etkisiyle yüzde 14’lük artış kaydetti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL