Güncel Haberler

Nijerya’da yasa dışı petrol rafinerisi imha edildi

Nijerya’nın Rivers eyaletinde, ordunun petrol hırsızlığıyla mücadele kapsamında düzenlediği hava operasyonunda yasa dışı bir petrol rafinerisi imha edildi. Ülkede son bir ayda 30 kaçak rafineri imha edilirken, petrol hırsızlarına yönelik saldırılar devam edecek.

Nijerya’da yasa dışı petrol rafinerisi imha edildi

Afrika’nın petrol ve doğal gaz zengini ülkesi Nijerya’nın Rivers eyaletinde, yasa dışı bir petrol rafinerisi imha edildi.

Nijerya Hava Kuvvetleri (NAF) Sözcüsü Edward Gabkwet, yaptığı açıklamada, ordunun, petrol hırsızlığıyla mücadele kapsamında Rivers eyaletinde hava operasyonu düzenlediğini belirtti.

Gabkwet, operasyonda yasa dışı bir petrol rafinerisinin imha edildiğini bildirdi.

Sözcü, petrol hırsızlarına yönelik hava saldırılarının ülkenin güney bölgesinde hız kesmeden devam edeceğini aktardı.

Nijerya’da 200’den fazla yasa dışı petrol rafinerisi faaliyet gösteriyor. Ülkede son bir ayda 30 kaçak rafineri imha edildi.

Nijerya’nın tespit edilmiş petrol rezervleri, yaklaşık 37 milyar varille dünyadaki rezervlerin yüzde 3,1’ini oluşturuyor.

Ham petrol üretiminde dünyanın ilk 15 ülkesi arasında bulunan Nijerya, en fazla petrol rezervine sahip 8’inci ülke ve petrol ihracatı bakımından da 6’ncı sırada yer alıyor.

Petrol yataklarının bulunduğu Delta bölgesinde, silahlı grupların petrol alanlarına yönelik sabotajları, çatışmalar ve adam kaçırma olayları yaşanıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL